Neustettin i Schwarzsee. Mieszkaniec Szczecinka na tropie...

Dyskusje o aktualnych wydarzeniach odnoszacych się do historii miasta oraz wydarzenia kulturalne. Bez politykowania.
User avatar
Igor
Posts: 350
Joined: 29 Dec 2007, 14:47
Location: Szczecinek

Neustettin i Schwarzsee. Mieszkaniec Szczecinka na tropie...

Post by Igor »

http://www.gk24.pl/apps/pbcs.dll/articl ... /279666595" onclick="window.open(this.href);return false;


Unikatowe znalezisko na jednym ze szczecineckich podwórek. Piotr Deneszewski odkrył i ocalił od zniszczenia tablice dworcowe z niemieckiego Szczecinka i tajemniczej miejscowości Schwarzsee.

Piotr Deneszewski z cennym znaleziskiem? Może nasi Czytelnicy potrafią rozszyfrować nazwę Schwarzsee?

(Rajmund Wełnic)

Jedna z podobnych tablic, cudem ocalona po ostatniej wojnie, była rarytasem na ubiegłorocznej wystawie poświęconej pionierskim czasom Szczecinka. Okazuje się, że to niejedna pamiątka po dworcu kolejowym Neustettin. – Kiedy zobaczyłem tę tablicę, to aż zszedłem zobaczyć do garażu, czy te moje nie znikły – śmieje się Piotr Deneszewski z podszczecineckich Świątek.

Prowadzi do garażu i tu każdemu miłośnikowi historii Szczecinka oczy muszą się uśmiechnąć. Pan Piotr ma aż trzy niemieckie tablice kolejowe, taki widok witał w roku 1945 każdego repatrianta wysiadającego na stacji Neustettin. Ciężka jak diabli, stalowa płyta emaliowana z nazwą miasta zachowała się w dobrym stanie, choć widać na niej odpryski farby jak po ostrzale karabinowym. Z drugiej zachowała się tylko połówka. Jest jeszcze cała tablica z nazwą Schwarzsee pisaną gotykiem. – To raczej na pewno chodzi o jakąś miejscowość w pobliżu Szczecinka, ale nie udało mi się ustalić, o jaką – P. Deneszewski podejrzewa, że może chodzić o Czarnobór (choć oficjalnie nazywał się Stadtwald). Była także wieś Klein Schwarzsee, czyli dzisiejsze Czarne Małe koło Czaplinka.

Pan Piotr te unikatowe zabytki odkrył niedawno absolutnym przypadkiem na jednym z podwórek przy ulicy Szczecińskiej. – Było z nich zbite korytko na piasek, który odgarnąłem nogą i zobaczyłem napisy – opowiada znalazca. – Okazało się, że zmarły mąż właścicielki był kolejarzem i dawno temu przyniósł je do domu i wykorzystał w tym celu. Tablice przetrwały dzięki temu kilkadziesiąt lat.
Zabytek na razie leży w garażu, ale pan Piotr chce, aby cieszył także innych. Planuje wykorzystać je jako element wystroju zajazdu w Turowie koło Szczecinka urządzanym przez rodziców. – Jedna z sal będzie w stylu retro i myślę, że tablice będą tam pasować – mówi właściciel.

GK24.pl
Polelum
Posts: 379
Joined: 09 Oct 2009, 17:55
Location: Appalachia

Re: Neustettin i Schwarzsee. Mieszkaniec Szczecinka na tropie...

Post by Polelum »

Hipoteza: na Kwieciszewie, między ulicą Pilską i Leśną (na przedłużeniu ul. Jesionowej) jest w lasku małe jezioro (staw). Na mapach sprzed 1939 roku jest opisane właśnie jako "Schwarzsee". Problem w tym, że tam nie było nigdy w okolicy żadnej linii kolejowej. Ale tablica niekoniecznie jest tablicą "kolejową"... mogła służyć do innych celów .....
[zdjęcie za GK]

Rozwiązanie zagadki poniżej! :)
Attachments
schwarzsee3.jpg
schwarzsee3.jpg (24.8 KiB) Viewed 10000 times
schwarzsee2.jpg
schwarzsee2.jpg (126.53 KiB) Viewed 10089 times
schwarzsee1.jpg
schwarzsee1.jpg (56.29 KiB) Viewed 9963 times
Last edited by Polelum on 27 Oct 2009, 08:59, edited 1 time in total.
Polelum
Posts: 379
Joined: 09 Oct 2009, 17:55
Location: Appalachia

Re: Neustettin i Schwarzsee. Mieszkaniec Szczecinka na tropie...

Post by Polelum »

I zagadka rozwiązana: chodzi o Klein/Groß Schwarzsee koło Czaplinka (Małe Czarne, Wielkie Czarne). Na załączonej mapie oraz na rozkładzie jazdy z 1914 stacja kolejowa jest opisana właśnie jako Schwarzsee.
Attachments
tempel2.jpg
tempel2.jpg (118.05 KiB) Viewed 9944 times
schwarzsee4.jpg
schwarzsee4.jpg (68.04 KiB) Viewed 9943 times
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Re: Neustettin i Schwarzsee. Mieszkaniec Szczecinka na tropie...

Post by Stach »

Chyba Czarne Wielkie, a nie Wielkie Czarne. Dawno temu, jeszcze jako dziecko, spędziłem w tej wsi latem ponad tydzień i ta nazwa utkwiła mi w pamięci. Upierać się jednak nie będę.
Polelum
Posts: 379
Joined: 09 Oct 2009, 17:55
Location: Appalachia

Re: Neustettin i Schwarzsee. Mieszkaniec Szczecinka na tropie...

Post by Polelum »

Literówka, przepraszam. Czarne Wielkie i Czarne Małe - tak powinno być ;-)
User avatar
lewy
Posts: 75
Joined: 07 Aug 2008, 12:31
Location: szczecinek

Re: Neustettin i Schwarzsee. Mieszkaniec Szczecinka na tropie...

Post by lewy »

niesamowita sprawa z tymi tablicami - mam tylko nadzieje że nietrafią gdzieś do deutschland i pozostana w Szczecinku, nawiasem - patrząc na rozkład jazdy z Runowa do Szczecinka zastanawiam się czy przed wojną te pociągi byłe szybsze ? czy jest możliwość to sprawdzić ? :mrgreen:
Walcz o ziemie Słowian - naszych Braci Pomorzan
Polelum
Posts: 379
Joined: 09 Oct 2009, 17:55
Location: Appalachia

Re: Neustettin i Schwarzsee. Mieszkaniec Szczecinka na tropie...

Post by Polelum »

Też się tak nad tym zastanawiam .... szkoda byłoby je stracić.
A swoją drogą znam miasta w Polsce (Lubuskie!), gdzie oryginalne tablice nadal wiszą na swoich miejscach - jak przed wojną! - tyle, że przemalowane ;-)

A co do pociągów, to załączam rozkłady jazdy z tras Poznań-Białogard, Szczecinek-Słupsk oraz Runowo Pomorskie-Chojnice. Pociąg ze Szczecinka do Piły - jak wynika z rozkładu - jechał w tym czasie (ok. 1914 roku) ponad dwie godziny.

Polelum
Attachments
17b_Neustettin_Stolp.jpg
(238.1 KiB) Downloaded 252 times
19_Runow_Neustettin_Konitz.jpg
(401.55 KiB) Downloaded 221 times
17_Posen_Neustettin_Belgard.jpg
(758.85 KiB) Downloaded 219 times
Last edited by Polelum on 28 Oct 2009, 09:18, edited 1 time in total.
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Re: Neustettin i Schwarzsee. Mieszkaniec Szczecinka na tropie...

Post by bronx »

Zapraszam do naszej galerii, jest tam również rozkład jazdy pociągów z 1944 roku. Z niego możemy się dowiedzeć, że np. pociąg poranny wyjeżdżał z Neustettin o 5.44 a w Ruhnow był o 7.58. czyli czas 2,14h. Następny był pociąg pośpieszny który wyjeżdżał o 6.38 a cel osiągał o 8.30 czyli czas 2.08h. Dzisiaj pociąg jedzie wg rozkładu pomiędzy 1.34h a 1.36h.
User avatar
Igor
Posts: 350
Joined: 29 Dec 2007, 14:47
Location: Szczecinek

Tajemnicze Schwarzsee odnalezione (zobacz starą mapę...

Post by Igor »

http://www.gk24.pl/apps/pbcs.dll/articl ... /110956047" onclick="window.open(this.href);return false;

Tajemnicza miejscowość Schwarzsee z tablicy kolejowej znalezionej przez mieszkańca Szczecinka to niemal na pewno wieś Czarne Małe koło Czaplinka.

Przedwojenna pocztówka z Klein Schwarzsee, czyli dzisiejszej wsi Czarne Małe koło Czaplinka.


Niedawno opisaliśmy unikatowe znalezisko Piotra Deneszewskiego ze Szczecinka – tablice z niemieckimi nazwami miejscowości, które do 1945 roku były na stacjach kolejowych (czytaj o tym tutaj: Neustettin i Schwarzsee. Mieszkaniec Szczecinka na tropie tajemnicy ). Z rozszyfrowaniem tablicy Neustettin (Szczecinek) problemów nie było. Zagadką była jednak droga z tablic z pisaną gotykiem nazwą Schwarzsee.

Z pomocą pośpieszyli nasi niezawodni Czytelnicy, którzy szybko odnaleźli kilka miejscowości w regionie, które nosiły kiedyś nazwę Schwarzsee.

Pierwsze podejrzenie padło na Sobiemirowo koło Sławoborza, którą wskazała na naszym forum "mysza1”. Wieś faktycznie tak nazywała się do końca wojny, ale raczej nie wchodzi w rachubę, bo najbliższa linia kolejowa jest dość znacznie oddalona od Sobiemirowa, nie ma i nie było tam nawet stacyjki, więc i tablicy też być nie mogło.

"Vector-79” wyszukał kilka lokalizacji, z których prawdopodobna wydawała się dzisiejsza Niwka koło Morynia.

Przebiega tam linia kolejowa ze Szczecina do Kostrzyna nad Odrą. Jak jednak tablica przewędrowała sto kilkadziesiąt kilometrów do powojennego kolejarza w Szczecinku, gdzie później odkrył ją pan Piotr?

Z kolei "Grzesiek z Niemiec” uważa, że może jednak chodzić o Klein Schwarzee (Czarne Małe koło Czaplinka) lub Gross Schwarzsee (Czarne Wielkie, także koło Czaplinka). Tu raczej w grę wchodzi pierwsza wieś położona przy szlaku kolejowym ze Szczecinka do Czaplinka. Odległość od Szczecinka jest niewielka, ale dlaczego na tablicy miałaby się znaleźć niepełna nazwa?

Ostatecznie wątpliwości rozwiali pani Joanna Krzyściak i Zbigniew Dudor, którzy zadali sobie sporo trudu i odszukali niemieckie mapy kolejowe, stare pocztówki z Klein Schwarzee, a nawet przedwojenny rozkład jazdy. Jasno wynika z nich, że stacja w tej wsi nazywała się Schwarzsee.

– Jeśli mnie pamięć nie myli, to jeszcze kilkanaście lat temu ta niemiecka nazwa prześwitywała na budynku stacyjki – pisze pan Zbigniew.
User avatar
Igor
Posts: 350
Joined: 29 Dec 2007, 14:47
Location: Szczecinek

Re: Neustettin i Schwarzsee. Mieszkaniec Szczecinka na tropie...

Post by Igor »

HA, dziennikarze z TVP kupili sprawę:

http://ww6.tvp.pl/248,20091103940421.strona" onclick="window.open(this.href);return false;
User avatar
izywec
Posts: 716
Joined: 03 Apr 2007, 20:36
Location: 78-132 GRZYBOWO k/KOŁOBRZEGU

Re: Neustettin i Schwarzsee. Mieszkaniec Szczecinka na tropie...

Post by izywec »

Stach wrote:Chyba Czarne Wielkie, a nie Wielkie Czarne. Dawno temu, jeszcze jako dziecko, spędziłem w tej wsi latem ponad tydzień i ta nazwa utkwiła mi w pamięci. Upierać się jednak nie będę.
Stasiu! Mam nadzieję, że chodzi o wieś w której ukończyłem mój: " jednosalowy czteroklasowy /wszystkie klasy razem, jeden nauczyciel/ uniwersytet".
Nie wiem jakie były powody ale nazwę niemiecką wsi: Grosse Schwarzsee zastąpiono nazwą Czarna Woda- czerwiec 1947 na moim świadectwie. W czerwcu 1948 występuje już nazwa Wielkie Czarne a w czerwcu 1950 Czarne Wielkie. Dokładnie jakie były daty zmian i ich powody trudno mi bez dostępu do archiwum stwierdzić. Powyższe dane są z moich świadectw klas I do IV-tej włącznie. Jako ciekawostka to świadectwa są cały czas /do 06.1950/ zaopatrzone w tą samą pieczęć: " * Publiczna Szkoła Powszechna * w Czarnej Wodzie * na otoku z Godłem Państwa w środku - pieczęć dwuobrączkowa.

Jednak zwracam uwagę, że Gr. Swarzsee nie ma nic wspólnego z linią kolejową Runowo Pom. - Szczecinek bowiem leży na północ od Czaplinka w odległości ok. 15 km.Druga sprawa to przystanek kolejowy Czarne Małe jest obecnie tuż przy przejeździe szosy Czaplinek - Wałcz a nie jak zaznaczono na mapce w czarnym kółku na początku postu.
Izydor Węcławowicz

[Verum].... nuli enim nisi audiituro dicendum est.
Lucii Annaei Senecae
Prawdę....należy mówić tylko temu, kto chce jej słuchać. L. A. Seneka
britneykiller
Posts: 161
Joined: 27 Feb 2005, 19:49
Location: Biały Bór / Szczecin

Re: Neustettin i Schwarzsee. Mieszkaniec Szczecinka na tropie...

Post by britneykiller »

izywec wrote:Druga sprawa to przystanek kolejowy Czarne Małe jest obecnie tuż przy przejeździe szosy Czaplinek - Wałcz a nie jak zaznaczono na mapce w czarnym kółku na początku postu.
Panie Izydorze, oznaczenie na mapce jest dobre. W pobliżu szosy Czaplinek - Wałcz (1,3 km) znajduje się stacja w Czaplinku, natomiast przystanek w Czarnem Małem znajduje się 4,3 km na wschód od tego przejazdu.
User avatar
izywec
Posts: 716
Joined: 03 Apr 2007, 20:36
Location: 78-132 GRZYBOWO k/KOŁOBRZEGU

Re: Neustettin i Schwarzsee. Mieszkaniec Szczecinka na tropie...

Post by izywec »

britneykiller wrote:
Panie Izydorze, oznaczenie na mapce jest dobre. W pobliżu szosy Czaplinek - Wałcz (1,3 km) znajduje się stacja w Czaplinku, natomiast przystanek w Czarnem Małem znajduje się 4,3 km na wschód od tego przejazdu.
Jak przelatuję przez przejazd samochodem to widzę napis "Czarne Małe" i budyneczek kolejowy /drogą w kierunku na Wałcz po lewej stronie/. Gdzie stacja Czaplinek to wiem doskonale bo dziesiątki razy pokonywałem dystans miasto stacja pieszo.
Izydor Węcławowicz

[Verum].... nuli enim nisi audiituro dicendum est.
Lucii Annaei Senecae
Prawdę....należy mówić tylko temu, kto chce jej słuchać. L. A. Seneka
User avatar
izywec
Posts: 716
Joined: 03 Apr 2007, 20:36
Location: 78-132 GRZYBOWO k/KOŁOBRZEGU

Re: Neustettin i Schwarzsee. Mieszkaniec Szczecinka na tropie...

Post by izywec »

Tablice i Znalazca był dzisiaj w "Teleexpresie" /TVP I/. To dla tych co nie widzieli "Teleexpresu".
Izydor Węcławowicz

[Verum].... nuli enim nisi audiituro dicendum est.
Lucii Annaei Senecae
Prawdę....należy mówić tylko temu, kto chce jej słuchać. L. A. Seneka
britneykiller
Posts: 161
Joined: 27 Feb 2005, 19:49
Location: Biały Bór / Szczecin

Re: Neustettin i Schwarzsee. Mieszkaniec Szczecinka na tropie...

Post by britneykiller »

izywec wrote:
britneykiller wrote:
Panie Izydorze, oznaczenie na mapce jest dobre. W pobliżu szosy Czaplinek - Wałcz (1,3 km) znajduje się stacja w Czaplinku, natomiast przystanek w Czarnem Małem znajduje się 4,3 km na wschód od tego przejazdu.
Jak przelatuję przez przejazd samochodem to widzę napis "Czarne Małe" i budyneczek kolejowy /drogą w kierunku na Wałcz po lewej stronie/. Gdzie stacja Czaplinek to wiem doskonale bo dziesiątki razy pokonywałem dystans miasto stacja pieszo.
Ja natomiast wielokrotnie pokonywałem tę trasę w ciągu ostatnich 10 lat pociągiem :). Być może widzi Pan drogowskaz na Czarne Małe, przypuszczam, że taki tam może stać, bo jadąc od Czaplinka w stronę Wałcza, można odbić tuż przed przejazdem w lewo w drogę do Czarnego Małego.

Oto zdjęcia jedynego przejazdu obok przystanku w Czarnem Małem: Image Image Zdecydowanie nie jest to droga na Wałcz. Jeśli Pan zechce, to przeprowadzę "wizję lokalną" przejazdu na drodze Czaplinek - Wałcz. Akurat we wtorek jadę do Szczecinka, więc mogę odbić w Czaplinku na Wałcz i zrobić tam parę zdjęć, żeby rozwiać wszelkie wątpliwości.
Post Reply