Zmiana granic miasta

Dyskusje o aktualnych wydarzeniach odnoszacych się do historii miasta oraz wydarzenia kulturalne. Bez politykowania.
User avatar
Drahim
Posts: 596
Joined: 12 Mar 2009, 19:46
Location: kiedyś koło Gazowni

Re: Zmiana granic miasta

Post by Drahim »

W przetargu może brać udział każdy kto wpłaci wadium i pokaże dowód osobisty.

Stach napisał:
To może być dla tego kogoś interes życia.

Nigdy nie wiadomo jak potoczy się licytacja. Wszyscy chętni znają warunki i przyszłość terenu. Znam przypadek przegięcia w licytacji i późniejsze wycofanie.
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Re: Zmiana granic miasta

Post by Stach »

A nie lepiej dla budżetu Szczecinka, aby to Miasto odkupiło te tereny? I po drugie: dlaczego 28 grudnia? Czy Agencja Mienia Wojskowego nie może poczekać tych parę dni i sprzedać ten teren już jako ziemię leżącą w granicach miasta?
User avatar
Drahim
Posts: 596
Joined: 12 Mar 2009, 19:46
Location: kiedyś koło Gazowni

Re: Zmiana granic miasta

Post by Drahim »

Stach wrote:A nie lepiej dla budżetu Szczecinka, aby to Miasto odkupiło te tereny? I po drugie: dlaczego 28 grudnia? Czy Agencja Mienia Wojskowego nie może poczekać tych parę dni i sprzedać ten teren już jako ziemię leżącą w granicach miasta?
Miasto może uczestniczyć w licytacji i proponować swoją cenę. Przypuszczam, że ileś lat temu gmina mogłaby teren otrzymać bezpłatnie.
Co do terminu to sądzę, że wiąże się to właśnie ze zmianą granic. Przetarg ogłoszono 10 września 2009 podając datę licytacji 29.12.2009 r godz.10:00.. Gdyby przesunąć licytację na 2010 rok, całą procedurę sprzedaży należałoby rozpocząć po 1 stycznia 2010, bowiem gruntownie zmienia się lokalizacja nieruchomości, a Agencja nie ma wpływów tylko koszty.
I po trzecie - jakoś nie czuję różnicy pomiędzy licytacją ziemi na terenie gminy, czy miasta. Właścicielem jest zawsze AMW.
Cena wywoławcza "autodromu" jest śmiesznie niska 1,38 zł/m2. Ciekaw jestem na jakiej cenie się zakończy.
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Re: Zmiana granic miasta

Post by Stach »

Drahim wrote:Właścicielem jest zawsze AMW.
Cena wywoławcza "autodromu" jest śmiesznie niska 1,38 zł/m2. Ciekaw jestem na jakiej cenie się zakończy.
Właścicielem chyba nie jest AMW, ale Ministerstwo Obrony Narodowej. Mniejsza o to: właścicielem jest obecnie Skarb Państwa. Mojego państwa. I wolałbym, żeby krocie zarabiało państwo, a nie - jak to się w naszym kraju od 20 lat dzieje - różne obrotne typki, kręcące się wokół agencji, urzędów i instytucji.

Argument, że przesunięcie terminu oznaczałoby rozpoczęcie na nowo całej procedury, nie jest chyba najmocniejszy. Ile to kosztuje? Jakie to są koszty wobec perspektywy uzyskania większych dochodów ze sprzedaży?
User avatar
Drahim
Posts: 596
Joined: 12 Mar 2009, 19:46
Location: kiedyś koło Gazowni

Re: Zmiana granic miasta

Post by Drahim »

Prawdę mówisz że zawsze w takich okolicznościach kręci się wielu obrotnych typków. Na tej licytacji sprawa jest w miarę klarowna: kto da więcej ten kupuje, górnej granicy nie ma. Wycenę gruntu wykonuje, jak to w instytucjach państwowych, firma wyłoniona w osobnym przetargu i ta cena bez VAT podawana jest do przetargu.
Co do większej wartości po 1 stycznia, to mam wątpliwości - ze szkicu działki wynika, że teraz ok. 2/3 działki znajduje się w granicach miasta i 1/3 w Trzesiece.
I na koniec pytanko: trudno mi zaocznie lokalizować działkę w terenie, ale czy nie łapie ona "naszego" bunkra?
User avatar
robot humano
Posts: 1047
Joined: 09 Oct 2006, 11:18

Re: Zmiana granic miasta

Post by robot humano »

Z tym czekaniem na dwoje babka wróżyła. Może być lepiej jeśli miasto uchwali ciekawy plan zagospodarowania przestrzennego , może być gorzej, jeśli w planie zapisze tam park. Z jeszcze innej mańki:

http://www.gk24.pl/apps/pbcs.dll/articl ... /659106816" onclick="window.open(this.href);return false;

jeśli takie prawo zostanie uchwalone ( co wpisuje się w logikę obecnych regulacji i np. niczym się nie różni od przejęcia Trzesieki przez Szczecinek ), AMW straci ten grunt i to za darmo. Wolą sprzedać i mieć spokój.
User avatar
Drahim
Posts: 596
Joined: 12 Mar 2009, 19:46
Location: kiedyś koło Gazowni

Re: Zmiana granic miasta

Post by Drahim »

"TEMAT.NET" napisał: Tereny za os. Zachód już nie są na sprzedaż. Przetarg odwołany.
http://www.temat.net/aktualnosci/3138/T ... -odwolany.

Akcja rozwija się w ciekawy sposób. Przypuszczam, że są dwa wyjaśnienia: albo miasto ma dobre wpływy i uzyska tereny w drodze przejęcia (przychylam się do tego), lub AMW poszła po rozum do głowy i szykuje nową cenę tzw. "odrolnioną" czyli z przeznaczeniem na budownictwo miejskie, a nie jako tereny rolnicze.
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Re: Zmiana granic miasta

Post by Stach »

Też na to zwróciłe uwagę i już-już chciałem napisać coś z przekąsem :-)
the press
Posts: 215
Joined: 05 May 2008, 16:20

Re: Zmiana granic miasta

Post by the press »

Drahim wrote:"TEMAT.NET" napisał: Tereny za os. Zachód już nie są na sprzedaż. Przetarg odwołany.
http://www.temat.net/aktualnosci/3138/T ... -odwolany.

Akcja rozwija się w ciekawy sposób. Przypuszczam, że są dwa wyjaśnienia: albo miasto ma dobre wpływy i uzyska tereny w drodze przejęcia (przychylam się do tego), lub AMW poszła po rozum do głowy i szykuje nową cenę tzw. "odrolnioną" czyli z przeznaczeniem na budownictwo miejskie, a nie jako tereny rolnicze.
Nie osłabiajcie mnie, większość tych terenów jest od dawna w granicach admistracyjnych Szczecinka i ma dawno uchwalony plan zagospodarowania, także ta część po stronie gminy wiejskiej. Dlatego AMW ściemniała, że nie może ich wystawić na przetarg bo rzekomo nie wiadomo, jakie mają mieć przeznaczenie. W dużej części te tereny są niewiele warte, bo to tereny zielone i lasy z Małpim Gajem i Laskiem Zachodnim na czele. No, ale część zarezerwowana pod budownictwo jednorodzinne na pewno będzie sporo warta, będzie, jeżeli miasto dociągnie tam drogi i uzbroi teren. I nikt takiego prezentu prywatnemu właścicielowi robić nie będzie.
Był pomysł odgórnego przejęcia terenów AMW przez gminy. Był, ale coś się zmył, bo cisza martwa zapadła. Agencja miała spieniężyć majątek po armii i zakupić sprzęt. Ciekawi mnie, ile to czołgów przez te lata kupiła, bo coś mi się wydaje, że większość zysków przejadła administracja agencyjna. I tak się będzie z tym majątkiem bujać jeszcze długo, bo przecież jak wszystko sprzeda nikomu potrzebna nie będzie, a pułkowników i majorów coraz więcej na emeryturze.
Waldek

Re: Zmiana granic miasta

Post by Waldek »

I nie małe emeryturki posiadają, wiem bo mam takiego Generałka w rodzinie.
Mario
Posts: 991
Joined: 20 Mar 2005, 21:27
Location: Szczecinek
Contact:

Re: Zmiana granic miasta

Post by Mario »

coś mi sie wydaje, że Armia zakupiła czołg, który zmiecie krono z powierzchni Ziemi, ale i tak Ty o tym nie napiszesz :)
łączę się w bulu i dziękuję za obiat
Pozdrawiam
Mario
User avatar
Drahim
Posts: 596
Joined: 12 Mar 2009, 19:46
Location: kiedyś koło Gazowni

Re: Zmiana granic miasta

Post by Drahim »

Stach wrote:Też na to zwróciłe uwagę i już-już chciałem napisać coś z przekąsem :-)
Stach, wal ale bez przekąsu, potrafisz pisać merytorycznie
User avatar
Drahim
Posts: 596
Joined: 12 Mar 2009, 19:46
Location: kiedyś koło Gazowni

Re: Zmiana granic miasta

Post by Drahim »

the press wrote: Nie osłabiajcie mnie, większość tych terenów jest od dawna w granicach admistracyjnych Szczecinka i ma dawno uchwalony plan zagospodarowania, także ta część po stronie gminy wiejskiej.
Nie znalazłem w planie zagospodarowania z dnia 15.09.2008 (Uchwała nr XXIII/254/08) nic o terenach poza granicami miasta.

Natomiast AMW ogłaszając przetarg (10.09.2009) popełniła kardynalne błędy i musiała się z tego wycofać.
1. błąd to powoływanie się na nieaktualny gminny plan zagospodarowania z 27.04.2007 roku
2. błąd to wykazywanie działki w granicach miasta jako tereny pod uprawy rolne
Aktualny plan zagospodarowania Zachód IV obejmuje tereny w granicach miasta i nie ma tam mowy o terenach rolnych.
Ale unieważnienie przetargu to nie wycofanie się ze sprzedaży. Wystarczy usunąć błędy i wyznaczyć nowe, dobre ceny. I tak AMW 16.11.2009 ogłosiła przetarg na nową wycenę nieruchomości Zachód IV z terminem składania ofert do 24 listopada 2009. Wycena ma być zrobiona w ciągu 21 dni.
W tej sytuacji wyścig z czasem pomiędzy AMW i Miastem trwa dalej.
User avatar
robot humano
Posts: 1047
Joined: 09 Oct 2006, 11:18

Re: Zmiana granic miasta

Post by robot humano »

the press wrote:
Nie osłabiajcie mnie, większość tych terenów jest od dawna w granicach admistracyjnych Szczecinka i ma dawno uchwalony plan zagospodarowania, także ta część po stronie gminy wiejskiej. [...]. No, ale część zarezerwowana pod budownictwo jednorodzinne na pewno będzie sporo warta, będzie, jeżeli miasto dociągnie tam drogi i uzbroi teren. I nikt takiego prezentu prywatnemu właścicielowi robić nie będzie.
No to mam złe wieści. Jeżeli Rada Miasta uchwaliła plan, który wytycza drogę to miasto musi wykupić od przyszłedgo właściciela ziemię pod tę drogę i na własny koszt ją zbudować. Nie ma co prawda terminu w jakim musi to zrobić ale pewnie decyzję podejmie przed jakimiś wyborami. I nie ma tu ( w kwestii finansoowania drogi ) znaczenia czy właściciel kupił ziemię z planem czy bez.

http://warszawa.gazeta.pl/warszawa/1,95 ... orow_.html" onclick="window.open(this.href);return false;

http://warszawa.gazeta.pl/warszawa/1,95 ... skich.html" onclick="window.open(this.href);return false;
the press
Posts: 215
Joined: 05 May 2008, 16:20

Re: Zmiana granic miasta

Post by the press »

Drahim wrote:
the press wrote: Nie osłabiajcie mnie, większość tych terenów jest od dawna w granicach admistracyjnych Szczecinka i ma dawno uchwalony plan zagospodarowania, także ta część po stronie gminy wiejskiej.
Nie znalazłem w planie zagospodarowania z dnia 15.09.2008 (Uchwała nr XXIII/254/08) nic o terenach poza granicami miasta.

Natomiast AMW ogłaszając przetarg (10.09.2009) popełniła kardynalne błędy i musiała się z tego wycofać.
1. błąd to powoływanie się na nieaktualny gminny plan zagospodarowania z 27.04.2007 roku
2. błąd to wykazywanie działki w granicach miasta jako tereny pod uprawy rolne
Aktualny plan zagospodarowania Zachód IV obejmuje tereny w granicach miasta i nie ma tam mowy o terenach rolnych.
Ale unieważnienie przetargu to nie wycofanie się ze sprzedaży. Wystarczy usunąć błędy i wyznaczyć nowe, dobre ceny. I tak AMW 16.11.2009 ogłosiła przetarg na nową wycenę nieruchomości Zachód IV z terminem składania ofert do 24 listopada 2009. Wycena ma być zrobiona w ciągu 21 dni.
W tej sytuacji wyścig z czasem pomiędzy AMW i Miastem trwa dalej.
A dlaczego plan dotyczący gminnej póki co części tego terenu miałby być nieaktualny? Gmina po bojach uchwaliła go wiosną 2007 i chyba nic się nie zmieniło.
O wyścigu trudno mówić, bo w tej chwili raczej nie ma możliwości darmowego przejęcia mienia po wojsku (nie wiem co z pomysłem odgórnego przekazania gruntów AMW samorzadom), chyba, że się wykaże iż potrzebny jest na realizację celów społecznych (tak było z klubem garnizonowym - z dobrym skutkiem, czy koszarowcem przy Polnej - z gorszym). Oczywiście znając siłę przebicia ratusza u obecnych władz jest możliwe, że coś takiego się stanie z Zachodem. I w sumie miastu i nam wszystkim wyjdzie na dobre niż miałby interes życia zrobić jakiś obrotny biznesmen.
Post Reply