Polemika z Panem Dudziem

Dyskusje o aktualnych wydarzeniach odnoszacych się do historii miasta oraz wydarzenia kulturalne. Bez politykowania.
User avatar
ziom
Posts: 1431
Joined: 11 Dec 2006, 19:29
Location: z dworca

Re: Polemika z Panem Dudziem

Post by ziom »

Łukasz wrote:Wydaje się że taka historia mogła mieć miejsce tylko jak to często bywa została znacznie zniekształcona i przerysowana i był obóz np. 20 kobiet a nie 2000 i nie nad Wielimiem ale gdzieś indziej.
Rozstrzelali może parę kobiet osób i tyle.
Przedmiotem sporu nie jest liczba ofiar ani okoliczności morderstw. Rosjanie, również sporadycznie Polacy, po zdobyciu miejscowości mordowali, gwałcili, dopuszczali się najgorszych zbrodni, to wszyscy wiemy i nikt o zdrowych zmysłach nie próbuje tego negować. Mam w swojej biblioteczce wiele pozycji o wypędzeniu i gwałtach pisanych przez wypędzonych dla wypędzonych, pisanych w czasie, kiedy jeszcze wierzyli, ze wrócą do swoich domów. Wszystko odbywało się według tego samego schematu. Rosyjskie czołgi przeleciały przez miejscowość, a nadciągająca piechota mordowała, rabowała i gwałciła. Tak sadystycznych historii jak opowieść Eleonory Geier nigdzie jednak nie znalazłem. Ale to również nie jest najistotniejsze w tym sporze.
O wiele ważniejszy jest, o czym napisał już wyżej robot, obowiązek sprawdzania wiarygodności źródeł, z których się korzysta. Wymagamy tego od siebie na amatorskim forum, to tym bardziej mamy prawo wymagać tego od kogoś, kto zawodowo zajmuje się historia, jako dyrektor muzeum jest zobligowany do sprawdzania nie tylko źródeł, ale również szukania prawdy. Tymczasem pan Dudz powołał się na stronę internetowa, której pewnie nawet nie otwierał, a już na pewno nie czytał, bo każdy kto zada sobie ten trud bardzo szybko się zorientuje, ze pisali to ludzie mający prawdę w pogardzie. Zamiast sprostowania pan Dudz mydli oczy podając przykłady barbarzyństwa zdobywców. Co ciekawe, cytując zdarzenia nawet w odległej Brandenburgii, jakby nie było publikacji dotyczących naszych terenów. Pomimo niezgodności czasu, miejsca i okoliczności do końca nie przyznaje się do błędu, jedynie przyznaje, ze "nie wie" czy relacja jest prawdziwa czy zmyślona. Pisze pan Dudz również, ze obowiązkiem historyka jest szukanie prawdy w relacjach świadków. Czy pan Dudz zadał sobie trud dotarcia do tych ludzi? Osoby, z którymi rozmawiałem znają i szanują pana Dyrektora, wielokrotnie były w szczecineckim muzeum, przy odrobinie dobrej woli można do nich bez problemów dotrzeć, ich numery telefonu znajdują się na stronie internetowej Heimat Kreis Neustettin. Same wspomnienia świadków są ponadto napiętnowane doświadczeniem tych ciężkich dni i bez dogłębnego sprawdzenia okoliczności i archiwalii niewiele do sprawy wniosą.
Az strach pomyśleć jak będzie wyglądała szczecinecka monografia jeśli autorzy będą się do niej równie "solidnie" przykładać jak ich zwierzchnik.
Waldek

Re: Polemika z Panem Dudziem

Post by Waldek »

Toż to widać że to nie człowiek z powołania lecz z nadania politycznego o czym świadczy jego działalność muzealnictwo to dopiero drugie zajęcie.
GIZIO

Re: Polemika z Panem Dudziem

Post by GIZIO »

No to kolejny raz dał ciała p.Dudź i sądzę,że to nie będzie ostatni.W ostatnim numerze Tematu jest wzmianka o wystawie w muzeum.Wystawa nosi tytuł"Zamki i rezydencje na Pomorzu" i wszystko było by cacy,gdyby nie jeden fakt.Otóż plamą jest ,że na wystawie szczecineckiego muzeum zabrakło...zamku szczecineckiego.Jak pisze pan redaktor (jg), dyrektor Muzeum Regionalnego tłumaczył nieobecność zamku na wystawie tym,że zamek stracił swoją rangę już w XVI stuleciu.I to mówi dyrektor szczecineckiego muzeum?Ludzie-Zgroza. I tak jak pan redaktor Gasiul zauważył.Szczecinecki zamek na szczecineckiej wystawie powiniem być zaprezentowany jeśli nie na archiwalnych zdjęciach,to przynajmniej w sposób symboliczny,choćby w postaci kilku cegieł,których całe stosy piętrzą się w jego wnętrzu.
To tylko kolejny przykład nie udactwa lub nie wiedzy i wykręcania się przez dyr.muzeum.Trzeba brać się za jedno a nie łapać się paru zajęć,aby tylko nachapać się kasy panie dyrektorze.No i najważniejsze trzeba być pasjonatem,a nie urzędnikiem. 8)
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Re: Polemika z Panem Dudziem

Post by bronx »

Należy pamiętać, że wystawa była przygotowywana przez szczeciński Zamek Książąt Pomorskich, także nie wiesz jak była umowa skonstruowana, może autorzy wystawy nie dopuszczali żadnej ingerencji w jej treść. Także pretensje chyba bardziej do autorów wystawy ze Szczecina niż do dyrektora.
GIZIO

Re: Polemika z Panem Dudziem

Post by GIZIO »

Bronx przeczytaj ostatni artykuł w Temacie odnośnie tej wystawy.Wyraźnie tam jest napisane kto przygotował tą wystawę,więc nie musisz mnie naprowadzać.Nie o to mi chodziło,a o wypowiedź dyrektora muzeum i stwierdzenie dlaczego na tej wystawie nie ma żadnych pamiątek ani wzmianki o szczecineckim zamku.Nic chyba nie stało na przeszkodzie aby można było dołaczyć na wystawę w Szczecinku trochę materiałów historycznych o naszym zamku.To tu przecież odbył się antypolski zjazd z udziałem Wielkiego Mistrza Ulryka w 1409 r,tu też mieszkała w 1623r księżna Jadwiga,także darujmy sobie. O treść wypowiedzi pana Dudźia chyba nie mogę mieć pretensji do autorów wystawy? 8)
albinos
Posts: 28
Joined: 28 Dec 2009, 04:54

Re: Polemika z Panem Dudziem

Post by albinos »

Tak się składa, że rozmawiając kiedyś ( ok. 20 lat temu ) z pewną osobą ,której nasza wspólna znajoma Niemka opowiedziała o mordzie ludności niemieckiej po " wyzwoleniu" Szczecinka. Ten temat nigdy nie był poruszany przy okazji spotkań , z powodu, ogólnie rzecz ujmując , koszmaru przeżyć i rany na psychice. Tej osoby już nie ma , jej rodzina żyje w Niemczech i ciężko byłoby coś więcej ustalić . Z tego co pamiętam powodem "traumy" pozostałej do końca życia wspomnianej Niemki ( miała wtedy kilkanaście lat) , był jakiś makabryczny widok na terenie Bornego Sulinowa . Co tam się dokładnie stało , co widziała ... trudno powiedzieć , sam fakt gwałtów na terenie Szczecinka , chowanie się po piwnicach , już po tym nie robił takiego wrażenia . Trafiłem na to forum przypadkowo , ten opis po niemiecku naprowadził mnie na ta stronę . Pozdrawiam
leśny kosiarz
Posts: 277
Joined: 28 Jun 2009, 19:10
Location: Szczecinek

Re: Polemika z Panem Dudziem

Post by leśny kosiarz »

Albinos może ta Niemka widziała jak traktowani byli przez Niemiaszków jeńcy w obozach- Kłomino.
Post Reply