Wyburzanie koszarowca na ul. Polnej.

Dyskusje o aktualnych wydarzeniach odnoszacych się do historii miasta oraz wydarzenia kulturalne. Bez politykowania.
Post Reply
Waldek

Wyburzanie koszarowca na ul. Polnej.

Post by Waldek »

Były koszarowiec, niedoszła komenda policji na ul. Polnej.

Image

Właśnie tam znikają te odezwy PKWN, napisy świadczące o dowódcach wermachtu, tajne rozkazy z 1945r.
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Re: Oto znika następny obiekt.

Post by Stach »

Waldek wrote: znikają te odezwy PKWN, napisy świadczące o dowódcach wermachtu, tajne rozkazy z 1945r.
Co dokładnie masz na myśli?
Waldek

Post by Waldek »

Wiadomość ze strony internetowej Plus- Minus.

Reprodukcja tajnego pisma
Dowódcy 7. Dywizji Piechoty
z 03 lutego 1945
do Dowódcy 2 Armii Wojska Polskiego
gen. Karola Świerczewskiego


Waldemar Raczkowiak,poszukiwacz historii w terenie, odnalazł w roku 2007 w zniszczonym budynku pokoszarowym w Szczecinku naklejone na tablicę tajne pismo Dowódcy 7 Dywizji Piechoty z 3 lutego 1945 roku, które wpłynęło 12 lub 17 lutego 1945 roku do Oddziału Operacyjnego 2 Armii Wojska Polskiego. Pismo to posłużyło jako podkład do tablicy ogłoszeń w budynku koszarowym.

Treść pisma jest mało czytelna i wymaga dalszego badania, niemniej jest to meldunek o wykonaniu marszu zaplanowanego przez Dowództwo 2 Armii Wojska Polskiego oraz o trudnościach związanych z przemarszem, organizacji tzw. etapów czyli wyżywieniu i noclegach dla wojska, świetnych nastrojach wśród żołnierzy, którzy w bardzo mroźne dni maszerowali na pozycje bojowe ze śpiewem oraz o kondycji zwierząt pociągowych, także uwagi dotyczące środków transportu. Na piśmie naniesiono czerwonym ołówkiem tzw. dekrety czyli polecenia do wykonania przez podwładnych wraz z nieczytelnymi podpisami.

Pismo to Waldemar Raczkowiak sfotografował, ale pozostawił na tablicy na miejscu. Później zniszczył je jakiś wandal, gdyż w lipcu 2008 roku nie udało się tablicy z pismem odnaleźć.
Tajemnicą jest kiedy i w jaki sposób pismo to znalazło się na tablicy informacyjnej w budynku kompleksu koszarowego, który od chwili wyzwolenia Szczecinka przez Armię Czerwoną tj. od 27-28 lutego 1945 roku do co najmniej lipca sierpnia 1945 r. znajdował się we władaniu Armii Czerwonej.

Image Image

Image

Byli dowódcy, ponoć w śród nich jest późniejszy generał (Wermachtu)

Image Image

Odezwa PKWN

Image

Gazety

Image Image

Image
_________________
Waldek

Post by Waldek »

I tyle zostało z Koszarowca, i jak tu nie rejestrować nieraz nic nie znaczących ujęć.

Image
User avatar
Piotr
Posts: 23
Joined: 09 Mar 2005, 08:52

Post by Piotr »

Tak to wyglądało w 2001 roku:

Image

Image
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Post by Stach »

Przecież to granda...
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Post by bronx »

Polska to bogaty kraj, chyba nikt nie zaprzeczy.
User avatar
izywec
Posts: 716
Joined: 03 Apr 2007, 20:36
Location: 78-132 GRZYBOWO k/KOŁOBRZEGU

Post by izywec »

Dokładnie to uzmysłowił mi to pewien Kanadyjczyk w 1968 -mym roku gdy Go obwoziłem po Polsce i widział niszczejące na budowach materiały oraz stojące bez ruchu wszelkiego rodzaju maszyny budowlane i nie tylko. Powiedział dokładnie to samo co i "bronx".
Izydor Węcławowicz

[Verum].... nuli enim nisi audiituro dicendum est.
Lucii Annaei Senecae
Prawdę....należy mówić tylko temu, kto chce jej słuchać. L. A. Seneka
User avatar
robot humano
Posts: 1047
Joined: 09 Oct 2006, 11:18

Post by robot humano »

I tak jak z Gródkiem - nikt nigdy za to ukarany nie będzie.
User avatar
izywec
Posts: 716
Joined: 03 Apr 2007, 20:36
Location: 78-132 GRZYBOWO k/KOŁOBRZEGU

Post by izywec »

Za zezwoleniem autora ciutkę poprawiłem!

Image
Izydor Węcławowicz

[Verum].... nuli enim nisi audiituro dicendum est.
Lucii Annaei Senecae
Prawdę....należy mówić tylko temu, kto chce jej słuchać. L. A. Seneka
Waldek

Post by Waldek »

Image Image

Oto Polna na dzień dzisiejszy.
User avatar
dzaro
Posts: 74
Joined: 06 Apr 2008, 10:46
Location: Szczecinek/Szczecin

Post by dzaro »

A po drugiej stronie ulicy za siedzibą WKu chyba ZGM cos remontuje, albo ktos inny? No ich chyba nie stac na to by zrównać z ziemią.....
Waldek

Post by Waldek »

Po drugiej stronie ulicy powstają nowe budynki TPS a z tyłu opłakany stan koszarowców, jak będę w Polsce to obcykam.
User avatar
dzaro
Posts: 74
Joined: 06 Apr 2008, 10:46
Location: Szczecinek/Szczecin

a nie mówiłem Waldku że remontują

Post by dzaro »

http://www.temat.net/aktualnosci/652/Mi ... o-adaptuja

a nie mówiłem Waldku że remontują!!
Post Reply