Grupa Warowna na Górze Śmiadowskiej- o co chodzi ?

Dyskusje o aktualnych wydarzeniach odnoszacych się do historii miasta oraz wydarzenia kulturalne. Bez politykowania.
grubson
Posts: 128
Joined: 19 Apr 2008, 13:13

Post by grubson »

Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Post by Stach »

wielkie brawa dla raja!
GIZIO

Post by GIZIO »

Teraz wszystko robi się legalnie także wycinki. :twisted: Za komuny kradli,ale po cichu,a teraz legalnie bo sami sobie ustanawiają przepisy.Jestem ciekaw czy aleja starych lipy na ulicy Leśnej też legalnie ginie dzięki działalności pewnego zakładu? Zaraz ktoś powie,że pewnie tak,bo znajduje się koło terenów tego zakładu. :twisted:
User avatar
Łukasz
Posts: 315
Joined: 07 Mar 2005, 20:48
Location: Sz-ek/Sz-n

Post by Łukasz »

Wielkie podziękowania dla pana Rajmunda że się sprawą zainteresował i opisał :).
Poczynania starostwa w tej sprawie to szkoda w ogóle komentować.
Mam więcej zdjęć ogołoconego lasu i postaram się wrzucić na dniach.
Posiadasz ciekawe namiary GPS ? Wymieńmy się.
User avatar
Łukasz
Posts: 315
Joined: 07 Mar 2005, 20:48
Location: Sz-ek/Sz-n

Post by Łukasz »

Tak teraz to wygląda:

Image Image

Image Image

Image Image

Image Image

Image Image
Posiadasz ciekawe namiary GPS ? Wymieńmy się.
Szwed
Posts: 265
Joined: 14 Aug 2008, 20:45
Location: Szwecja

Post by Szwed »

A może ma ktoś zdjęcia z lat 30 , bo mam wrażenie że obecny wygląd jest bardziej zbliżony do tego co było w tamtych czasach .
Czyli oczyszczone równie ogniowe dla obiektów bojowych oraz tobruków które znajdowały sie na szczycie góry a musiały mieć widok na 360 stopni.
Przykładem niech będzie Góra Wisielcza (Strzaliny) której zdjęcie z lat 30 jest w Perzyku(Wał Pomorski) na stronie 87 - łysa jak kolano a obecnie chaszcze jak cholera.
Szwed
Posts: 265
Joined: 14 Aug 2008, 20:45
Location: Szwecja

Post by Szwed »

Acha, witam wszystkich jako nowy na forum.
Temat Wału Pomorskiego jest mi bliski i tak trafiłem na Wasze forum.
Byłem w terenie od Gorzowa do Bobięcińskiego więc w razie czego służę pomocą lub informacjami.
Pozdrawiam
GIZIO

Post by GIZIO »

Witam na naszym podwórku.Kolega bunkrowiec,poszukiwacz czy miłośnik/turysta Wału Pomorskiego?
Szwed
Posts: 265
Joined: 14 Aug 2008, 20:45
Location: Szwecja

Post by Szwed »

Bunkrowiec - miłośnik :D
Szwed
Posts: 265
Joined: 14 Aug 2008, 20:45
Location: Szwecja

Post by Szwed »

Byłem w zeszłym tygodniu na górze. I to co zostało zrobione mnie się akurat podoba. W 90 % umocnienia WPom są w lasach i w tej chwil już nie widać tego że przed nimi były równie ogniowe i podejścia umożliwiające prowadzenie ognia najlepiej na odległość do 2,5 km.
W tej chwil jest widok prawie taki jaki jak w okresie obrony.
Prawie bo jestem pewny że z bunkra było widać całe jezioro i drogę wzdłuż niego.
Dodatkowo na górze były dwa stanowiska obserwatora artylerii w bloku wejściowym i w Pz.W. 978. które musiały mieć dobrą widoczność.
GIZIO

Post by GIZIO »

Bunkry te nie będą już wykorzystane do walk,więc nie wiem po co im widoczne pole ostrzału.Mnie osobiście podobają się ukryte schrony w lasach.Cholernie dużo lasów trzeba było by wyciąć,aby odsłonić znajdujące się w nich schrony.Podejrzewam,że dzięki temu naturalnemu maskowaniu schrony te jeszcze nie zostały do końca zniszczone. 8)
Szwed
Posts: 265
Joined: 14 Aug 2008, 20:45
Location: Szwecja

Post by Szwed »

I nikt pewnie nie będzie wycinał lasów szczególnie państwowych żeby odsłonić wszystkie bunkry.
Ale ten jeden może uzmysłowić zwiedzającemu o co chodziło w budowaniu bunkrów i jak były sytuowane żeby były skuteczne.
Ja mam niestety takie spostrzeżenia że to co zamaskowane szczególnie niszczeje a to głównie za sprawą złomiarzy którzy wycinają wszystko już nawet pręty zbrojeniowe.

Posiadam koncepcję zagospodarowania WPom dla gmin pojezierza wałeckiego sporządzoną przez Pana Perzyka, Dudka i Sadowskiego która między innymi zakłada wykonanie prac odtwarzających dawne otoczenie oraz wiele innych ciekawych pomysłów.
User avatar
Łukasz
Posts: 315
Joined: 07 Mar 2005, 20:48
Location: Sz-ek/Sz-n

Post by Łukasz »

No teraz wygląd góry z pewnością bliższy jest temu co było w latach 30, 40-tych gdzie były równie ogniowe i musiał być dobry widok na setki metrów do przodu.Chyba wszyscy wiedzą ze wybudowanie takiego obiektu z widocznością na 50 czy 100m w głębokim lesie nie ma większego sensu.
Są plusy tych prac leśnych tzn lepsza widoczność obiektów itd. ale są i minusy tzn lepszy dostęp złomiarzy i większe niszczenie się tego itp.
W tej całej sprawie bardziej chodziło o to czy gospodarz terenu przestrzega prawa i planów zagospodarowania przestrzennego, bo samo wycięcie lasów może się podobać lub niepodobać. Ja byłbym za cięciami sanitarnymi tzn wycięciem chaszczy i ewentualnie paru drzewek aby ukazać np. równię ogniową w stronę jeziora.
Posiadasz ciekawe namiary GPS ? Wymieńmy się.
User avatar
Łukasz
Posts: 315
Joined: 07 Mar 2005, 20:48
Location: Sz-ek/Sz-n

Post by Łukasz »

Jest jeszcze inny aspekt całej sprawy. Teren jest prywatny i teoretycznie nie można tam wchodzić :). Jak właściciel będzie chciał to postawi wysoki płot i będzie tyle z turystyki i zwiedzania.
Posiadasz ciekawe namiary GPS ? Wymieńmy się.
Gregor
Posts: 241
Joined: 23 Mar 2005, 17:11
Location: Szczecinek

Post by Gregor »

Właściwie to musi udostępnić je dla turystów ale jak nie będzie się chciał w to bawić to da cenę zaporową i tyle...
O udostępnieniu dla turystów, wyznaczeniu ścieżek i tablicach informacyjnych przy obiektach mówi plan zagospodarowania przestrzennego, ale o zakazie wycinania drzew też mówi i sami widzicie...
Nie wnikam czy teraz wyglądaja lepiej czy gorzej po wycięciu drzew - chodzi o uszanowaniu woli rady gminy wyrażonej w MPZP bo skoro załatwili sobie wycinkę drzew to i inne rzeczy sprzeczne z planem też mogą załatwić.
Swoją drogą co za bezsensowne prawo pozwala starostwu wydawać zezwolenie na wycięcie drzew skoro gmina ma inny zapis w planie - pytanie to po cholerę nadaje się tym planom niby takie znaczenie wielkie a co do czego to mozna sobie z tego wynika nimi cztery litery podetrzeć...
Post Reply