zbiorniki pod ogólniakiem

Dyskusje o aktualnych wydarzeniach odnoszacych się do historii miasta oraz wydarzenia kulturalne. Bez politykowania.
Waldek

Post by Waldek »

Przepraszam ja tej budy nie zaliczałem więc nie znam wszystkich pomieszczeń.
Gregor
Posts: 241
Joined: 23 Mar 2005, 17:11
Location: Szczecinek

Post by Gregor »

CEZAR wrote:Nie ma szatni w ogólniaku w piwnicach, są na parterze.
Piwnice są takie jak Mario opisywał(razem w nich łaziliśmy)
Długi wąski tunel-korytarz ciągnący się pod całym budynkiem.W sumie te piwnice dziwne jakieś są.
Pamiętam wejście do tej piwnicy ale niestety nie wchodziłem tam nigdy. Jak Wy byliscie to może coś więcej napiszcie jak to wygląda a może jakieś zdjęcia macie co? Długi wąski tunel pod całym budynkiem - ale czy są jakieś pomieszczenia do niego przylegające?
Pozdrawiam
CEZAR
Posts: 264
Joined: 26 Jan 2008, 22:59
Location: od zawsze stąd

Post by CEZAR »

Zdjęć niestety nie posiadam.Byliśmy tam przypadkowo.Jeden z profesorow poprosił abyśmy coś przynieśli czy zanieśli i stąd tam nasza obecność.
wąski tunel bez (chyba) żadnych odnóg. Tali pierścień wokół budynku tzn. pod nim.Zadnych dodatkowych pomieszczeń nie pamiętam bi ich raczej nie było.
Byliśmy tam krótko i pod nadzorem więc nie było czasu na penetrację.
Ale jestem dumny że tam byłem jako jeden z nielicznych :)
Mario
Posts: 991
Joined: 20 Mar 2005, 21:27
Location: Szczecinek
Contact:

Post by Mario »

dodam, że o ile pamiętam sklepienie tego chodnika jest chypa półkoliste i jest chyba niski
łączę się w bulu i dziękuję za obiat
Pozdrawiam
Mario
User avatar
jarekpi
Posts: 124
Joined: 12 Apr 2005, 23:55
Location: Szczecinek/Neustettin

Post by jarekpi »

Stach wrote:Czy ci "fachowcy" sprawdzili dokumentację u Sł. Miary, w Archiwum Pańśtwowym - Oddział Szczecinek? Jeśli tam niczego nie ma, to trzeba uderzyć do Szczecina. Dopiero w dalszej kolejności - archiwa niemieckie.
Miara nic nie znalazł.
Wiecheć
Posts: 44
Joined: 24 Apr 2007, 14:14
Location: Szczecinek

Nie pierwszy to raz

Post by Wiecheć »

Już kilkakroć w przeszłości zrobiono w Szczecinku spore babole z "poprawianiem" systemu odwadniania. Przy budowie pawilono-szopek w sąsiedztwie sztabu dywizji (obecnie Starostwo) robotnicy trafili na "kopalnię samorodków ołowiu" Jako ze metal ten łatwo zbywalny był zaczęto odrywać kawałki w celu zamiany na bilety Narodowego banku Polskiego będące prawnym środkiem płatniczym, z zamiarem zamiany tychże na wódkę (będący też środkiem płatniczym w PRL-u). W trakcie eksploatacji złoża wytrysnęła woda niczym ropa w Karlinie,a kierujący robotami Jasiu Wdowiak dopiero kilkoma kubikami betony zatamował wypływ wody.
Na początku lat 70-tych zawiadująca południowym skrzydłem zamku "Jantaria" postanowiła przenieść skład opału poza piwnice i dobudować od strony płd-wsch bunkier .Prz wykonawstwie prac przy posadowieniu pewnikiem uszkodzono ołowianą wannę - bo już na stale w piwnicach zagościła woda i wilgoć.
Ziemia "pod Szczecinkiem" kryje zresztą więcej ciekawych rzeczy. Gdzieś na przełomie lat 80-tych i 90-tych zjawił się Niemiec, który zamierzał w Szczecinku uruchomić kopalnię torfu. Zdumionemu urzędnikowi pokazał ksero mapy geologicznej Szczecinka z XIX wieku, gdzie podano jakie grunty pod miastem i przyległościami zalegają. Torfy miały być w pobliżu Wielimia. Mapę powielono i stanowi do dziś z jednej strony źródło potwierdzenia dlaczego niektóre budynki w Szczecinku zapadały się pod ziemię bynajmniej nie ze wstydu (PGKiM przy Cieślaka, DMR Słowiańska, narożny Gdańska/Szczecińska itd), a z drugiej gdzie w Szczecinku należy ostrożnie inwestować nie żałując grosza na posadowienie.
Znany szczecinecki rzeźbiarz Wiesław Adamski opowiadał mi onegdaj o nigdy nie odkopanych zbiornikach rozpuszczalników między spichlerzem Słowianki a budynkiem SzSM na placu Wolności (teren dawnych zakładów przemysłu terenowego). Zbiornik metalowy - więc najprostszy wykrywacz metali powinien go pokazać. W.Adamski zarzekał się, że jako dziecko "ciągnął" stamtąd rozpuszczalnik stosowany jako zamiennik paliwa.
Ale wróćmy do ogólniaka. Już widać, że zakłócono zaprojektowany , wykonany i sprawny system odwodnienia z buforowym zbiornikiem podziemnym. Oczywiście że można chronić budynek stosując izolacje typu ciężkiego. Nawet gdyby wody były agresywne. Jednak jest to kosztowne, a najmniejszy przeciek ......
Ale nie mamy co się martwić. Starosta o chytrym nazwisku ma wszystko pod kontrolą, a wizyty gospodarskie (prekursorem był tu tow, Gierek, któren jak trzeba było to i krowami porozmawiał) na placu budowy gwarantują, że wszystko będzie ok.
Tylko zaraz - czy to nie ten sam gostek, co tak oceniał nośność skarpy, że traktorkiem do stawu w Barwicach wjechał????
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Post by Stach »

Waldek

Post by Waldek »

Podejrzewam ze niedługo zobaczymy, efekt wspaniałych pomysłów naszych rodzimych twardogłowych.
the press
Posts: 215
Joined: 05 May 2008, 16:20

Post by the press »

W rzeczy samej, wiosenne roztopy już niebawem
Waldek

Post by Waldek »

I fajnie będzie test ich postępowania.
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Post by bronx »

Nie wiem czy tak fajnie, bo bedzie to test na żywym organiźmie, mimo wszystko bym się nie cieszył.
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Post by bronx »

Kolega gr. podrzucił mi fotki omawianych tu piwnic:

Image

Image

Image


PS. Troszkę je "podkręciłem" bo wydawały mi się za ciemne :)
CEZAR
Posts: 264
Joined: 26 Jan 2008, 22:59
Location: od zawsze stąd

Post by CEZAR »

Kurde super fotki.Ale czuję , że robione były całkiem niedawno.któż jest ich autorem jeśli można...?
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Post by bronx »

bronx wrote:Kolega gr. podrzucił mi fotki
zrobione w tym tygodniu
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Post by Stach »

Trochę sprzętu jest, jak widać, zabezpieczone w tym korytarzyku. Na czarną godzinę chyba.
Post Reply