zbiorniki pod ogólniakiem

Dyskusje o aktualnych wydarzeniach odnoszacych się do historii miasta oraz wydarzenia kulturalne. Bez politykowania.
the press
Posts: 215
Joined: 05 May 2008, 16:20

zbiorniki pod ogólniakiem

Post by the press »

Mam pytanie - przy okazji przygotowań do budowy hali dla I LO "odkryto" podziemne zbiorniki. Nie bardzo wiadomo co z nimi począć w czasie inwestycji. Mnie ciekawi do czego mogą służyć i czy ich ewentualna likwidacja nie okaże się zgubna dla budynku ogólniaka? Znajdują się mniej więcej między liceum a starą salą. Straż wypompowała wodę z 2 zbiorników - mają ceglane ściany i łukowate sklepienie. Wymiary trudne do określenia jakieś 3-5 metry średnicy, wysokość 2-3 metry. Były pełne wody, dno całe w szlamie. U góry widać otwory, którymi ściekała woda. Są też jakieś skorodowane instalacje - coś w rodzaju cięgien, zaworów, sam nie wiem.
Podejrzewam, że sieć rur odprowadza wodę w fundamentów ogólniaka. Może to nadmiar wód gruntowych, bo jezioro wszak tuż obok. Czy ktoś ma jakąś wiedzę w tej materii? I co się stanie ze szkołą jak to zburzą?

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Post by Stach »

No to zdaje się odkryto tajemnicę, dyskutowaną m. in. na tutejszym forum - a mianowicie mamy chyba już odpowiedź na pytanie, dlaczego piwnice budynku szkoły są suche (przypomnę, że w piwnicy odbywały się nawet zajęcia z Wychowania Technicznego).

Jezu, boję się myśleć, co się stanie, gdy jakiś mądrala uzna za stosowne "usunąć" niespodziewaną przeszkodę.


PS. Dzięki wielkie za świetne zdjęcia!
User avatar
NASA
Posts: 186
Joined: 25 Jun 2006, 19:08

Post by NASA »

Niemcy to mieli głowe do budowania,zastanawiam się co poczynia z tym fantem.
User avatar
ziom
Posts: 1431
Joined: 11 Dec 2006, 19:29
Location: z dworca

Post by ziom »

Dokumentacja moze byc w Archiwum u pana Miary, gdyby to ktos sprawdzil, to chetnie potlumacze
grubson
Posts: 128
Joined: 19 Apr 2008, 13:13

Post by grubson »

witam,
chcą usunąć te zbiorniki....

http://www.gk24.pl/apps/pbcs.dll/articl ... K/85910963
CEZAR
Posts: 264
Joined: 26 Jan 2008, 22:59
Location: od zawsze stąd

Post by CEZAR »

jeżeli to prawda to jest to czysty idiotyzm! Jeżeli przez tyle lat służyło i działało niezawodnie to po kiego to rozwalać.
Ale oczywiście nasza myśl techniczna zna się lepiej i dopiero po wybudowaniu nowej hali dojdą do wniosku , że jednak nie trzeba było!


tak sobie pomyślałem , że jeżeli dałoby się to osuszyć (wiem że to nielogiczne trochę) to te korytarze możnaby jakos fajnie wykorzystać..?
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Post by Stach »

CEZAR wrote: to nielogiczne
Zgadzam się :-)
User avatar
robot humano
Posts: 1047
Joined: 09 Oct 2006, 11:18

Post by robot humano »

Po pierwsze dokumentacja, po drugie obserwacja czyli : do czego zaprojektowane i czy nadal spełnia swoją rolę.

Na mój gust to zbiorniki retencyjne budowane z powodzeniem do dziś. Jeśli burzówka nie daje rady odprowadzić wody z utwardzonej powiedzchni czy dachu ( a ogólniak będzie pewnie na końcu jakiegoś kolektora ) to przejściowo nadmiar wody gromadzi się właśnie tam i odpływa do kanalizy jak się w rurach zrobi luźniej.
CEZAR
Posts: 264
Joined: 26 Jan 2008, 22:59
Location: od zawsze stąd

Post by CEZAR »

Ja tam na tym sie nie znam ale: to co zostawić skoro sprawne i zabytkowe czy rozwalić i dopiero potem ewentualnie się martwić jak się zacznie "coś" dziać?
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Post by Stach »

Ktoś może znalazł ten wątek na forum, w którym poruszono tę kwestię? Bodajże rok temu...
the press
Posts: 215
Joined: 05 May 2008, 16:20

Post by the press »

Starostwo wzięło się za odkopywanie zbiorników. Duże - mają kształt walca o średnicy jakichś 7 metrów i wysokości 4 metrów, czyli na oko 120 metrów sześciennych (słaby jestem z matmy, może ktoś zna wzór na objętość walca?:), tak czy siak spora pojemność.
Zagwozdka jest spora, bo budowa hali wg. obecnego projektu oznaczałaby konieczność zburzenia zbiorników, a to nie wiadomo jaki może mieć skutek - np. podtopienie LO i całej okolicy. Wg. mnie zbiornik działa jak sączek - odprowadzane są do niego nadmiary wód opadowych z budynku LO, obniża też poziom wód podskórnych na tym podmokłym terenie - wszak to dawne dno jeziora odsłonięte po obniżeniu poziomu Trzesiecka przez Holendrów w XIX wieku. Lepiej nie myśleć co się stanie jak zniszczy się ten system odwodnienia. Albo może to służy do czegoś innego, ktoś ma jakiś inny pomysł? W naszym archiwum ponoć nie ma planów LO, ale nie wierze, że gdzieś ich nie ma.
Inna sprawa, że żaden z autorów obu projektów nowej hali jakoś problemu nie zauważył i uważają, że można go bezkarnie zasypać. Uważam, że hala - jeżeli w ogóle ma powstać - powinna powstać prostopadle do Ordona wzdłuż alejki kasztanowej w parku. O ile tam oczywiście nie ma innych podziemnych niespodzianek.
Poniżej foty z wykopek przed ogólniakiem.

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Post by Stach »

Boję się, że którejś pięknej wiosny w piwnicach budynku szkolnego może pojawić się woda! Oznaczałoby to początek zagrzybiania ścian głównego gmachu... Brr!

Lustro wód gruntowych obniża się bardzo wolno. Mam garaż w piwnicy, a przed nim kanał, osłonięty kratką. Lustro wody wypełnia kanał na wysokość 3/4. Po wypompowaniu kanał i tak wypełnia się wodą po kilku godzinach. Kanał będzie suchy dopiero pod koniec lata.
Mario
Posts: 991
Joined: 20 Mar 2005, 21:27
Location: Szczecinek
Contact:

Post by Mario »

jak się woda pojawi to pojedziemy po Platformie :)
łączę się w bulu i dziękuję za obiat
Pozdrawiam
Mario
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5471
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Post by bronx »

Nie znam się na geologii ani hydrologii, ale moja rada nie ruszać. Skoro istnieje to w jakimś celu, jeżeli w miejsce tego "urządzenia" nic nowego się nie planuje, to może być nieciekawie.

Miałem okazję być w podobnym "zbiorniku" który znajduje się pod Urzędem Wojewódzkim na Hakenterrasse (Wały Chrobrego) w Szczecinie. Tam te pomieszczenia znajdują się bezpośrednio pod budynkiem, na samym dole pod wszystkimi poziomami piwnic. Całe zrobione z betonu, sklepienia, ceglane, bez rur i żadnych instalacji. Nie wiadomo skąd (najprawdopodbniej ma na to wpływ pobliska Odra) i jak i dlaczego pojawia się tam co jakiś czas woda która potem opada, ale nigdy nie zalała piwnic. Pracownicy techniczni UW na wszystko wzruszają ramionami, nikt nie zna zasady ale to działa i w budynku problemu z wodą nie ma.

Kilka fotek:

Image

na tej fotce na ścianach widać odznaczone wilgocią ostatnie poziomy wody w pomieszczeniach.

kolejne:

Image

Image

Image
User avatar
izywec
Posts: 716
Joined: 03 Apr 2007, 20:36
Location: 78-132 GRZYBOWO k/KOŁOBRZEGU

Post by izywec »

Centralne Archiwum Pomorza zastaliśmy nietknięte w Szczecinie w obecnym gmachu mieszczącym pocztę nr 2 i chyba jakiś bank /od Niepodległości/ . Około 1947 /może 48/ decyzją naszych władz /zapewne partyjnych!/ całe kilometry archiwalii wyniesiono na podwórze tegoż budynku i doszczętnie spalono. Założę się o pietruszkę, że były tam nie tylko podziemia Wałów Chrobrego ale też i zbiorniki pod Ogólniakiem. Jedyna nadzieja to wystąpić do Bundesrepublik Deutschland o ewentualne archiwalia z Ich Centalnego Archiwum Państwowego, które o ile się nie mylę mają gdzieś w Górach Hartz'u. Może akurat zdwoili tą dokumentację. Powodzenia tym co zechcą poszukać! Tyle wiem, że robią to za pieniążki i np. gdy rozbudowywaliśmy instalacje Butadienu za komuny w Oświęcimiu to udostępnili nam /Polsce/ wszelkie archiwalia sieci podziemnych Bunawerke z interesującego nas terenu. Jako ciekawostkę podam, że były tam wrysowane nawet nasze powojenne instalacje /planu 6-co letniego a nie było przecież jeszcze tak rozwiniętych instalacji satelitarnych/. Podobnie było z odbudowywaną Elektrownią Pomorzany w latach 60-64.
Izydor Węcławowicz

[Verum].... nuli enim nisi audiituro dicendum est.
Lucii Annaei Senecae
Prawdę....należy mówić tylko temu, kto chce jej słuchać. L. A. Seneka
Post Reply