W jakim stanie jest wieża św. Mikołaja?

Dyskusje o aktualnych wydarzeniach odnoszacych się do historii miasta oraz wydarzenia kulturalne. Bez politykowania.
Post Reply
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

W jakim stanie jest wieża św. Mikołaja?

Post by Stach »

Czy ktoś mógłby zrobić jakieś zdjęcia?

Zaniepokoiły mnie otóż słowa Rajmunda Wełnica na jego blogu:

"A co do puszczenia wieży z dymem, to nie chcę być złym prorokiem, ale radzę zobaczyć, co się z nią obecnie dzieje".

Red. Wełnic nie kryje, że Największy Burmistrz Wszystkich Czasów (w skrócie: NBWCz) ma rację, forsując bezpośrednie dobudowanie do wieży centrum handlowego (6 tys. m kw. powierzchni użytkowej). W tej wykładni obowiązujące prawo, m. in. ustawa o ochronie zabytków, to niewarte wzmianki dyrdymały (tak jak zakazujące grodzenia dostępu do jeziora prawo wodne - które w Szczecinku po prostu "nie obowiązuje" :-) ). Coś mi się zdaje, że zaczyna się przygotowanie opinii publicznej w duchu: "Albo centrum handlowe, albo wieża pójdzie w ruinę: wybierajcie!".

Czyżby trzeba było panu NBWCz przypomnieć, że zgodnie z ustawą o ochronie zabytków OBOWIĄZKIEM właściciela (czyli - miasta) jest właśnie niedopuszczenie, by zabytek w ruinę nie popadł?
User avatar
ziom
Posts: 1431
Joined: 11 Dec 2006, 19:29
Location: z dworca

Post by ziom »

User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Re: W jakim stanie jest wieża św. Mikołaja?

Post by bronx »

Stach wrote:Zaniepokoiły mnie otóż słowa Rajmunda Wełnica na jego blogu:

"A co do puszczenia wieży z dymem, to nie chcę być złym prorokiem, ale radzę zobaczyć, co się z nią obecnie dzieje".
chodzi o to że zostały wybite szyby na parterze w wieży, widziałem jak byłem ostatnio, następnym razem może ktoś wrzucić np. coś łatwopalnego :/
User avatar
ziom
Posts: 1431
Joined: 11 Dec 2006, 19:29
Location: z dworca

Post by ziom »

Wrzucajacy moze byc "przypadkowo" przechodzacy "wandal" :evil:

Pan Welniec bedzie mogl wtedy napisac, ze "pomimo wielu pozarow na przestrzeni wiekow, dopiero ostatni dopelnil zywot wiezy Sw. Mikolaja. Byla nieboszczka krotko przed liftingiem, ale znajac dobre zamiary inwestora wspieranego przez lokalne wladze na miejscu spalonej wiezy powstanie obiekt nawiazujacy do sakralnej historii tego miejsca. Inwestor zapewnia, ze na parterze nowo wybudowanej wiezy bedzie znajdowal sie sklep caritasu, ktory nie tylko zostanie odpowiednio wyeksponowany, ale moze rowniez liczyc na czynsz w cenach promocyjnych"
Post Reply