Pamięć o Adamie Giedrysie w 10 rocznice smierci

Dyskusje o aktualnych wydarzeniach odnoszacych się do historii miasta oraz wydarzenia kulturalne. Bez politykowania.
GIZIO

Re: Pamięć o Adamie Giedrysie w 10 rocznice smierci

Post by GIZIO »

Byłem dzisiaj specjalnie zobaczyć.Niestety lokalizacja pomnika kompletnie nie trafiona.Pomnik stoi w miejscu w którym spotykają się i przesiadują najbardziej zmęczeni obywatele naszego miasta. :mrgreen:Bardziej by pasował na środku placu ronda,które nazwane jest nazwiskiem pana Adama. Ale na pewno został postawiony w centrum miasta ,aby jak największa rzesza ludzi mogła ten pomnik zobaczyć.To już lepiej można było go postawić na placu koło ratusza lub gdzieś w pobliżu domu w który mieszkał nasz astronom. 8)
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5471
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Re: Pamięć o Adamie Giedrysie w 10 rocznice smierci

Post by bronx »

fotki z dzisiejszej instalacji:
Attachments
DSC01323.JPG
(104.21 KiB) Downloaded 3401 times
DSC01322.JPG
DSC01322.JPG (98.67 KiB) Viewed 6410 times
DSC01321.JPG
(88.79 KiB) Downloaded 3404 times
DSC01316.JPG
DSC01316.JPG (126.71 KiB) Viewed 6429 times
the press
Posts: 215
Joined: 05 May 2008, 16:20

Re: Pamięć o Adamie Giedrysie w 10 rocznice smierci

Post by the press »

Pięknie, Adam Giedrys posiedzi sobie z menelami. Myślałem, że ustawią pomnik bliżej poczty.
User avatar
Drahim
Posts: 596
Joined: 12 Mar 2009, 19:46
Location: kiedyś koło Gazowni

Re: Pamięć o Adamie Giedrysie w 10 rocznice smierci

Post by Drahim »

grubson wrote:http://temat.net/aktualnosci/2732/Adam- ... Szczecinka


też na pewno będe tam w sobote, Drahim, a pamiętasz "seminaria astronomiczno-astronautyczne"?? :)
Czegoś takiego nie pamiętam, musiało to być później. Byłem w obserwatorium pana Giedysa w 1959 roku, dużo nas nauczył, pozwolił obserwować niebo przez teleskop (jeszcze ten pierwszy) i wręczył wszystkim, bodajże miesięcznik, Urania.
grubson
Posts: 128
Joined: 19 Apr 2008, 13:13

Re: Pamięć o Adamie Giedrysie w 10 rocznice smierci

Post by grubson »

Drahim wrote:
grubson wrote:http://temat.net/aktualnosci/2732/Adam- ... Szczecinka


też na pewno będe tam w sobote, Drahim, a pamiętasz "seminaria astronomiczno-astronautyczne"?? :)
Czegoś takiego nie pamiętam, musiało to być później. Byłem w obserwatorium pana Giedysa w 1959 roku, dużo nas nauczył, pozwolił obserwować niebo przez teleskop (jeszcze ten pierwszy) i wręczył wszystkim, bodajże miesięcznik, Urania.
:D na trzeźwo źle zrozumiałem, hehe, ja bywałem tam 14 lat temu... :)

pozdrawiam!!
Waldek

Re: Pamięć o Adamie Giedrysie w 10 rocznice smierci

Post by Waldek »

A oto fotki z odsłonięcia.
Attachments
IMG_0005.JPG
IMG_0005.JPG (113.61 KiB) Viewed 6343 times
IMG_0009.JPG
IMG_0009.JPG (146.8 KiB) Viewed 6342 times
IMG_0010.JPG
IMG_0010.JPG (152.94 KiB) Viewed 6322 times
Waldek

Re: Pamięć o Adamie Giedrysie w 10 rocznice smierci

Post by Waldek »

A oto książka podarowana mi przez samego Pana Giedrysa z dedykacją.
Attachments
g.JPG
g.JPG (43.06 KiB) Viewed 6269 times
g (1).JPG
g (1).JPG (93.64 KiB) Viewed 6270 times
GIZIO

Re: Pamięć o Adamie Giedrysie w 10 rocznice smierci

Post by GIZIO »

Miałem inną i ze zdjęciem z Hermaszewskim,ale wymieniłem za obraz Jacka Ju....zresztą mojego kolegi z klasy. 8)
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Re: Pamięć o Adamie Giedrysie w 10 rocznice smierci

Post by Stach »

To jeszcze jedna relacja:
http://www.money.pl/archiwum/wiadomosci ... 45005.html" onclick="window.open(this.href);return false;

PS. Ktoś z obecnych na sali czytał "Odmieńców" Ryszarda Wójcika, a konkretnie - zamieszczony tam reportaż o Giedrysie?
andrzejs
Posts: 111
Joined: 05 Nov 2009, 12:26

Re: Pamięć o Adamie Giedrysie w 10 rocznice smierci

Post by andrzejs »

W latach osiemdziesiątych (ubiegłego wieku) mieszkałem w Sztokholmie.

Któregoś dnia dostałem ze Szczecinka list z pytaniem, czy nie udzieliłbym kilkudniowej gościny panu Giedrysowi. Był on zaproszony na odbywający się w Sztokholmie międzynarodowy kongres. Zaproszenie zazproszeniem ale podróż i pobyt musiał pan Adam sfinansować sam.

Miejsca w mieszkaniu było sporo, znalazł się nawet osobny pokój dla gościa. Rankiem wyjeżdżał do centrum miasta na sesje, odczyty i spotkania a wieczorem wracał do domu i opowiadał. Miał mnóstwo znajomych na całym świecie, znał chyba nawet kilku amerykańsich astronautów. Przywoził masę drukowanych materiałów które koniecznie chciał zabrać ze sobą do Polski dla swoich uczniów.

Ukoronowaniem kongresu była uroczysta kolacja w Sali Niebieskiej sztokholmskiego ratusza, tam gdzie odbywają sie doroczne bankiety z okazji przyznania nagrody Nobla. Z całą pompą i w obecności króla. Następnego dnia spakował pan Adam ile był w stanie zabrać i pojechał kolejką na prom do Gdańska.

Przed wyjazdem koniecznie chciał odwdzięczyć się za gościnę. Z mojej żony "zdjął miarę" a starszy syn dostał plakietkę jaką amerykańscy astronauci noszą naszytą na rękawie.

Po paru tygodniach przyszła ze Szczecinka paczka. Garsonka dla żony leżała "jak ulał".
User avatar
ziom
Posts: 1431
Joined: 11 Dec 2006, 19:29
Location: z dworca

Re: Pamięć o Adamie Giedrysie w 10 rocznice smierci

Post by ziom »

Wspanialy czlowiek. Piekna historia. Dzieki.
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Re: Pamięć o Adamie Giedrysie w 10 rocznice smierci

Post by Stach »

Imieniem Adama Giedrys powinna zostać nazwana któraś z GŁÓWNYCH ulic Szczecinka, których nazwy zmieniano po upadku PRL. Chocby dawniejsza Żukowa, ewentualnie mniej ważne Krasickiego czy Mariana Buczka.
Wiecheć
Posts: 44
Joined: 24 Apr 2007, 14:14
Location: Szczecinek

Re: Pamięć o Adamie Giedrysie w 10 rocznice smierci

Post by Wiecheć »

Ostała się Waryńskiego.Wnioskując swego czasu do Rady Miasta Szczecinek o zmianę (a i nadanie) nazw kilku ulic o tej zapomniałem. Rzadziej ją widzę - częściej czuję (ulicę rzecz jasna a nie nazwę)
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Re: Pamięć o Adamie Giedrysie w 10 rocznice smierci

Post by Stach »

Wiecheć wrote:Ostała się Waryńskiego.Wnioskując swego czasu do Rady Miasta Szczecinek o zmianę (a i nadanie) nazw kilku ulic o tej zapomniałem. Rzadziej ją widzę - częściej czuję (ulicę rzecz jasna a nie nazwę)
Pisałem o GŁÓWNYCH ulicach. Teraz zresztą to i tak już nieaktualne, trudno.

PS. To Waryński (Ludwik) też przeszkadza jako patron ulicy? Bardzo porządny człowiek, Ipeen nic na niego nie ma.
Wiecheć
Posts: 44
Joined: 24 Apr 2007, 14:14
Location: Szczecinek

Re: Pamięć o Adamie Giedrysie w 10 rocznice smierci

Post by Wiecheć »

Ogólnie nie lubię lewaków czy to pobożnych, czy tez bezbożnych.
A Waryński do tej grupy pasuje jak ulał.
Ale miało być o Giedrysie.
Zaproponowanie ul.Waryńskiego nieco przewrotne (nie ukrywam). Gdyby następowało uroczyste odkrycie tabliczki z nazwą ulicy - niejeden lokalny bonanza (bo mój stary proszę pani to jest taki bonanza w ratuszu) pociągnąłby nosem i wyczuł małe co nieco (nie miodek bynajmniej, nie miodek)
Post Reply