Pamięć o Adamie Giedrysie w 10 rocznice smierci

Dyskusje o aktualnych wydarzeniach odnoszacych się do historii miasta oraz wydarzenia kulturalne. Bez politykowania.
GIZIO

Post by GIZIO »

Serwo

Nie miałem pojęcia gdzie o tym na napisać,więc postanowiłem wspomnieć o tym tutaj.O ile temat się rozbuduje,to adim będzie wiedział co z tym zrobić.

Czy wiecie,że dzisiaj mija 10 rocznica śmierci Adama Giedrysa?Właśnie 26.grudnia 1997 odszedł jeden z najbardziej zasłużonych mieszkańców powojennego Szczecinka.Genialny asrtonom-amator,Obywatel Świata.
Pozdro. 8)
Mario
Posts: 991
Joined: 20 Mar 2005, 21:27
Location: Szczecinek
Contact:

Post by Mario »

Na dzisiejszej Sesji Rady Powiatu Szczecineckiego radny Maciej Gaca, czyli Pan Zenek zgłosił projekt podjęcia działań, by zbudować w Szczecinku pomnik Adama Giedrysa. Co Wy na to?
łączę się w bulu i dziękuję za obiat
Pozdrawiam
Mario
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5471
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Post by bronx »

pomysł całkiem ok, warunek to dobre wykonanie takiego pomnika (żeby nie było powtórki Piłsudsiego) i w miare skromnego tzn. mi się marzy cala seria takich pomników w formie podobnej do łódzkiego cyklu pomników "Galeria Wielkich Łodzian", w różnych miejscach w parku widziałbym znane postacie ze Szczecinka i Neustettin: postacie naturalnej wilekości, a to właśnie Adam Giedrys stojacy przy lunecie, a to Karl Tuempel siedzacy gdzies na ławce w parku, postaci można by znamienitych odnaleźć wiele, była by i atrakcja turystyczna i mieszkańcy by się czegoś dowiedzieli o ludziach tu kiedyś mieszkających.
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Post by Stach »

@mario
"radny Maciej Gaca, czyli Pan Zenek"

Możesz podkręcić jasność?
Mario
Posts: 991
Joined: 20 Mar 2005, 21:27
Location: Szczecinek
Contact:

Post by Mario »

radny powiatowy Maciej Gaca jest autorem felietonu satyrycznego "Zenek ma głos", który leci w tv zachód
łączę się w bulu i dziękuję za obiat
Pozdrawiam
Mario
User avatar
urodzony_białym
Posts: 115
Joined: 17 Dec 2006, 10:24
Location: całe życie Szczecinek
Contact:

Post by urodzony_białym »

Głupim byłby pomnik samego Adama...
Dużo lepszy mógłby być pomnik dedykowany mu.
Jakoś nie wierzę w poziom pomników przedstawiających ludzi...
**************************************
Bóg mi powierzył honor Polaka...
Bogu go tylko oddam!
Mario
Posts: 991
Joined: 20 Mar 2005, 21:27
Location: Szczecinek
Contact:

Post by Mario »

Maciek gaca sugerował, że gotowy lub podejmie sie tematu nasz rodzimy artysta plastyk Wiesław Adamski, jego dzieła zdobią rynki i skwere innych miast - może pora na Szczecinek - może wreszcie. Pan Adamski jest autorem słynnej metaloplastyki nad drzwiami i samych drzwi do dawnego Szok, (ciekawe co sie z nimi stało), także słynny eskulap przy aptece przy deptaku, oj kiedyś się działo w tym temacie, a teraz pustka, panie Wiesławie do dzieła - jesteśmy za ! (piszę za siebie)
łączę się w bulu i dziękuję za obiat
Pozdrawiam
Mario
britneykiller
Posts: 161
Joined: 27 Feb 2005, 19:49
Location: Biały Bór / Szczecin

Post by britneykiller »

Polecam wszystkim lekturę dzisiejszego numeru tygodnika "Polityka" (Nr 1). Na stronach 92-97 znajduje się obszerny reportaż o życiu i działalności Adama Giedrysa, a także o ludziach, których Pan Giedrys zaraził swoją pasją. Jeśli komuś będzie szkoda wydać 4,5 zł na czasopismo, to za jakiś czas wrzucę skany ;).
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Post by Stach »

Jest na ten temat materiał w "Głosie Koszalińskim":
http://www.gk24.pl/apps/pbcs.dll/articl ... K/22772124
Jako bonus foto Pana Zenka :-)
User avatar
robot humano
Posts: 1047
Joined: 09 Oct 2006, 11:18

Post by robot humano »

Przyjmując za punkt wyjścia motto osób wiodących krajowe życie światowe czyli "nie ważne jak piszą ważne że piszą" powinniśmy się cieszyć. Co prawda autor stara się pokazać "że taka wiocha a taki geniusz" mimo że się z identycznej postawy GK sprzed lat nabija. Ale nic to! Najważniejsze, że sprawy uhonorowania Giedrysa nie da się teraz "zamieść pod dywan".
User avatar
makesz
Posts: 4
Joined: 04 Jan 2008, 10:10
Location: UK/Szczecin'ek

Post by makesz »

Zdecydowanie jestem za. Byłem co prawda tylko raz na wykładzie Pana Adama jednak takimi ludźmi należy się chwalić i o nich pamiętać. Nie jesteśmy metropolią ale kilka znanych nie tylko lokalnie postaci tu się urodziło lub mieszkało. Bardzo miło jest zawsze kiedy te osoby o ile jeszcze żyją przyznają, że pochodzą z naszego miasteczka. A Adam Giedrys jakby nie patrzeć był jedną z najbardziej wybitnych postaci tego miasta po wojnie i co ważne pozostał w tym mieście do końca. Oby więcej takich jak on.
Co do pomnika to coś ładnego i skromnego. Jednak znając gust Pana Macka może być różnie. ;) No ale o gustach się podobno nie dyskutuje. :D

Pozdrawiam
Mako :twisted:
Devil Inside
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Post by Stach »

Podobnie jak Bronksowi chodzi mi po głowie skromny, fajny pomnik wkomponowany w ciąg komunikacyjny, coś na kształt właśnie łódzkiego Tuwima: siedzi sobie Giedrys (jak Tuwim w Łodzi) na ławeczce gdzieś na deptaku, w ruchliwym miejscu, można koło niego usiąść, zrobić zdjęcie, poczytać gazetę.

Szkoda by było, gdyby znów stanęła jakaś "statuja" na peryferyjnym placyku - tak jak to się stało z ciotowatym posągiem tego całego Piłsudskiego, z wypiętym dupalem.
Waldek

Post by Waldek »

Tu masz całkowitą rację, pomnik powinien żyć czy to w rzeczywistości, czy w przenośni. Właśnie tu w Dani zwróciłem na to uwagę, pomniki stoją w takich miejscach gdzie są jakieś alejki, czy nawet jakieś skwery, gdzie jest wiele ławeczek.
GIZIO

Post by GIZIO »

Serwo,

pozwoliłem sobie wrócić do tematu dotyczącego pamięci pana Adama. Dlaczego? Ano dlatego, że zbliża się sezon kiedy nasza flota wypłynie na wody naszego jeziora. Mamy Jadwigę i Bayerna. Może da radę zmienić nazwę z Bayern na imię i nazwiskio naszego szczecineckiego Astronoma i tym uhonorowac Go za Jego pracę i rozsławianie naszego grodu na całym świecie.

Pozdro. 8)
User avatar
robot humano
Posts: 1047
Joined: 09 Oct 2006, 11:18

Post by robot humano »

czy ktoś z was wie gdzie moązna kupić/ dostać/ znaleźć film "Planeta Krawiec"?
Post Reply