Pamięć o Adamie Giedrysie w 10 rocznice smierci

Dyskusje o aktualnych wydarzeniach odnoszacych się do historii miasta oraz wydarzenia kulturalne. Bez politykowania.
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Re: Pamięć o Adamie Giedrysie w 10 rocznice smierci

Post by Stach »

Wiecheć wrote:Ogólnie nie lubię lewaków
Fajoski powód, by zmieniać nazwy ulic i placów.
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5471
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Re: Pamięć o Adamie Giedrysie w 10 rocznice smierci

Post by bronx »

Dzisiaj dostałem od pana Mariana Romaniuka ciekawe fotografie z panem Adamem Giedrysem.
Attachments
138AG.jpg
138AG.jpg (120.25 KiB) Viewed 6141 times
136AG.jpg
136AG.jpg (122.94 KiB) Viewed 6131 times
130AG.jpg
130AG.jpg (142.99 KiB) Viewed 6139 times
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5471
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Re: Pamięć o Adamie Giedrysie w 10 rocznice smierci

Post by bronx »

Kolejne zdjęcie Pana Adama w swojej pracowni, tym razem materiał pochodzi z jednego z wydań Tygodnika Panorama, podesłane również przez Pana M.Romaniuka.
135.jpg
135.jpg (104.18 KiB) Viewed 6040 times
Na drugim skanie, telegram zawiadamiający Ryszarda Wójcika, o wypożyczeniu na czas trwania wystawy skały księżycowej. Ryszard Wójcik poświęcił p. Adamowi jeden z rozdziałów swojej książki pt. "Odmieńcy", którą wydał w 1974 r.
137.jpg
137.jpg (87.3 KiB) Viewed 6072 times
User avatar
kandziabara
Posts: 18
Joined: 24 Apr 2006, 18:57

Re: Pamięć o Adamie Giedrysie w 10 rocznice smierci

Post by kandziabara »

Ciekawostka :) Teleskop z drugiego zdjęcia, w pierwszym poście Bronxa był rekwizytem w filmie "Planeta Krawiec".
Marsho!!!
grubson
Posts: 128
Joined: 19 Apr 2008, 13:13

Re: Pamięć o Adamie Giedrysie w 10 rocznice smierci

Post by grubson »

a gdzie jest teraz ten teleskop??
grubson
Posts: 128
Joined: 19 Apr 2008, 13:13

Re: Pamięć o Adamie Giedrysie w 10 rocznice smierci

Post by grubson »

takie zdjęcie znalazłem...
Attachments
takie zdjęcie znalazłem...
takie zdjęcie znalazłem...
wigilia 1995.jpg (494.16 KiB) Viewed 3512 times
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Re: Pamięć o Adamie Giedrysie w 10 rocznice smierci

Post by Stach »

grubson wrote:takie zdjęcie znalazłem...
a nie zechciałbyś dołączyć ze dwa słowa komentarza?
grubson
Posts: 128
Joined: 19 Apr 2008, 13:13

Re: Pamięć o Adamie Giedrysie w 10 rocznice smierci

Post by grubson »

Stach wrote:
grubson wrote:takie zdjęcie znalazłem...
a nie zechciałbyś dołączyć ze dwa słowa komentarza?

... 22.12.1995 u Pana Adama w mieszkaniu odbyło się spotkanie wigilijne dla "uczniów", byłem też na takiej wigilii w 1995, poszukam u siebie i u kolegów z którymi uczeszczałem do Pana Adam innych zdjęć z lat 94-97, gdzieś na pewno mam zdjęcia z "Seminaiów Astronomiczno-Astronautycznych" ...
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Re: Pamięć o Adamie Giedrysie w 10 rocznice smierci

Post by Stach »

Dzięki! I za zdjęcie, i za koment. Nie - żebym się czepiał, ale taka wklejona z głupia frant fota ma dla nas znacznie mniejszą wartość niż to samo zdjęcie opatrzone komentarzem.

Pisał o tym tu już kiedyś chyba Lucek, za co został zbluzgany przez jakiegoś (bez urazy!) świra.
Jerry250
Posts: 71
Joined: 27 Apr 2010, 17:38

Re: Pamięć o Adamie Giedrysie w 10 rocznice smierci

Post by Jerry250 »

Co zostalo z dorobku p.Giedrysa?

Czy ktoś przejął pałeczkę ?
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Re: Pamięć o Adamie Giedrysie w 10 rocznice smierci

Post by Stach »

Stary, Pan Adam to była OSOBOWOŚĆ. Chyba największa w polskich dziejach naszego miasta. Nie znam porównywalnego przypadku w powojennej Polsce. Ktoś taki odchodzi i następuje koniec. O żadnym "przejmowaniu pałeczki" nie może być nawet mowy.

Poza tym - inne czasy, inne realia, inny kontekst kulturowo-obyczajowy. Także polityczny, ale to już w daleko, daleko mniejszym stopniu.

I zasługuje na porządną ulicę swego imienia tu, w Szczecinku. Znacznie bardziej, niż jakiś porąbany Piłsudski. Szkoda, że już na to za późno.
User avatar
spider72
Posts: 13
Joined: 07 Dec 2009, 13:39
Location: Wick

Re: Pamięć o Adamie Giedrysie w 10 rocznice smierci

Post by spider72 »

No, ale z tego co wiem (chociaż w Szczecinku nie bylem od 4 lat), to kopuła na dachu została wyremontowana, a właściwie wymieniona, więc chyba w jakis sposób ktoś tego sprzętu używa?
Sam mam mały teleskop (średnicy 127mm), ale przez taki duzy, jak pana Adama, to nigdy nie patrzyłem. Pana Adama spotkałem niestety tylko raz w życiu, jakiś rok przed jego śmiercią, skoro wciąż jest kopuła i teleskop, to moze ktos prowadzi tam jakieś zajecia.
Pozdrowienia
Jerry250
Posts: 71
Joined: 27 Apr 2010, 17:38

Re: Pamięć o Adamie Giedrysie w 10 rocznice smierci

Post by Jerry250 »

Stach wrote:Stary, Pan Adam to była OSOBOWOŚĆ. Chyba największa w polskich dziejach naszego miasta. Nie znam porównywalnego przypadku w powojennej Polsce. Ktoś taki odchodzi i następuje koniec. O żadnym "przejmowaniu pałeczki" nie może być nawet mowy.

Poza tym - inne czasy, inne realia, inny kontekst kulturowo-obyczajowy. Także polityczny, ale to już w daleko, daleko mniejszym stopniu.

I zasługuje na porządną ulicę swego imienia tu, w Szczecinku. Znacznie bardziej, niż jakiś porąbany Piłsudski. Szkoda, że już na to za późno.
wielka osobowośc nie przeszkadza mieć uczniów - ktorzy pociągna dalej amatorska dzialalnośc astronomiczną.

BTW.Z tym Piłsudskim -to nie przeginaj - to też była wielka osobowośc. Ale akurat w Szczecinku - Jego pomnik - to przesada.
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Re: Pamięć o Adamie Giedrysie w 10 rocznice smierci

Post by Stach »

Wolę Giedrysów niż Piłsudskich. Serio.
User avatar
robot humano
Posts: 1047
Joined: 09 Oct 2006, 11:18

Re: Pamięć o Adamie Giedrysie w 10 rocznice smierci

Post by robot humano »

spider72 wrote:skoro wciąż jest kopuła i teleskop, to moze ktos prowadzi tam jakieś zajecia.
Kopuła jest bo to widać z ulicy,a i teleskop miał być nowy. Nie wiem na czym stanęło bo po drodze okazało się że to wielce niefortunna lokalizacja i najlepiej byłoby przenieść się gdzie indziej. Tak czy siak cisza od września 2008:

http://www.gk24.pl/apps/pbcs.dll/articl ... K/24355758" onclick="window.open(this.href);return false;

Ponad rok temu na dachu kamienicy przy ulicy Kościuszki w Szczecinku zamontowano nową kopułę obserwatorium astronomicznego.

Młodzi adepci astronomii nie mogą jednak z niej korzystać, bo brakuje dogodnego wejścia na poddasze.
Latem zeszłego roku - przy okazji remontu dachu kamienicy, w której kiedyś mieszkał legendarny astronom-amator Adam Giedrys - zainstalowano w Szczecinku nową, obrotową kopułę obserwatorium. Stara była w fatalnym stanie technicznym i od lat nikt z niej nie korzystał. Na domiar złego dach wokół kopuły przeciekał. Nowe obserwatorium wykonane przez specjalistyczną firmę kosztowało miasto około 100 tys. zł, plus niezbędny teleskop. Wokół obserwatorium miała się odrodzić tradycja zapoczątkowana przez pana Adama, którą przejęło koło astronomiczne Młodzieżowego Domu Kultury, a obecnie Samorządowej Agencji Promocji i Kultury. Sęk w tym, że po zamontowaniu kopuły nie można tam oficjalnie wejść z młodzieżą i podziwiać nocnego nieba. Teleskop leży w dawnym mieszkaniu Adama Giedrysa, gdzie spotykają się członkowie kółka astronomicznego. - Sprzęt jest zdemontowany, bo teraz do kopuły łatwo się dostać osobom niepowołanym i ktoś mógłby go zniszczyć - mówi Adam Wyszomirski, szef SAPiK-u. Problemem okazało się także wejście na poddasze kamienicy. - Aby wpuścić tam młodzież trzeba spełnić szereg wymogów związanych m.in. z przepisami ppoż. - mówi wiceburmistrz Szczecinka Daniel Rak. W grę wchodzi np. przebudowa klatki schodowej, gdzie trzeba byłoby m.in. zlikwidować przedsionki przed mieszkaniami. To z kolei wymaga zgody wspólnoty mieszkaniowej, a ta stawia pewne warunki.
- Jeżeli już przez naszą nieruchomość miałyby się przewijać tabuny ludzi to chcielibyśmy, aby miasto zatroszczyło się np. o porządne parkingi - mówi jeden z lokatorów. Jego zdaniem lepiej też - zamiast robić zamieszanie z klatką schodową - dobudować szyb windy do jednej ze ścian kamienicy. - Warto się także zastanowić, czy zajęć kółka nie przenieść na strych, tam gdzie swoją pracownię obok obserwatorium miał pan Giedrys - dodaje.
- Chcemy, aby na 700-lecie miasta (jubileusz przypada na rok 2010 - red.) w mieszkaniu pana Adama urządzić nie tylko salę zajęć kółka astronomicznego, ale także muzeum poświęcone spuściźnie legendy Szczecinka - mówi Adam Wyszomirski. - Oczywiście z czynnym obserwatorium. Wiceburmistrz Rak deklaruje, że w budżecie miasta znajdą się pieniądze na niezbędne prace, a niewykluczone, że ratusz sięgnie także po fundusze ministerialne, które są na takie inwestycje.
Post Reply