Zdjęcia Piotra Moszczyńskiego w galerii.

Post Reply
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Zdjęcia Piotra Moszczyńskiego w galerii.

Post by bronx »

Kolejny autor zdjęć postanowił się z nami podzielić swoimi pracami. Zdjęcia, ale również i filmy Piotra Moszczyńskiego mieliśmy już okazję na forum oglądać, jednak teraz doszło trochę totalnie premierowego materiału zdjęciowego. Prawdopodobnie to jeszcze nie wszystko i być może galeria będzie jeszcze rozszerzana. Zdjęcia powstały w pierwszej połowie lat 90.

Moim zdaniem na specjalną uwagę zasługują zdjęcia na których zostały utrwalone wiersze malowane pędzlem na murach. Wiersze te pamiętam doskonale pojawiły się masowo właśnie gdzieś tam w połowie lat 90., i budziły powszechną ciekawość. Wiersze były podpisywane Small i M.O.MOONDEK 8. Na zdjęciach jest większość tych wierszy, nie wiem czy to wszystkie ale na pewno brakuje jednego, który pamiętam, był on umieszczony na północnym skrzydle zamku, podpisany był Small, a brzmiał on: "Miłość to płacz bez łez". :)

I teraz gwóźdź programu. Przez pół swojego życia zachodziłem w głowę kto stał za tymi wierszami, pewnie wielu z Was miało podobnie, nigdy nie udało mi się dojść do tej wiedzy, ani wtedy w latach 90. ani nigdy później. Jednak po pierwszej publikacji dwóch zdjęć tych wierszy na naszym portalowym profilu na FB, odezwał się autor. :) Przyznał się do tego sprawstwa artystycznego publicznie, w publicznych komentarzach, dlatego myślę że mogę się tą wiedzą tutaj z Wami podzielić. Otóż osobą podpisującą się Small jest znany obecnie w mieście Marek Stasiuk. Pseudonimem M.O.Moondek 8. podpisywał się jego kolega Maciek, ale nic więcej nie wiem, jak będzie chciał to się ujawni. Jednak jest to o tyle ważna informacja, ponieważ wielu podejrzewało, że oba podpisy należą do jednej osoby. Jak wynika z mojej rozmowy z Markiem wstydzi się aktualnie "słabej wartości literackiej wpisów", chociaż ja uważam, że zupełnie niepotrzebnie. Ponadto dodał, że: "W tym czasie, kiedy pisaliśmy po murach (pędzle i farba) poszukiwano nas w charakterze łobuzów marzących po murach. Ja miałem wtedy w radiu Reja swój program poetycki i czytałem także te cytaty z murów".

W tym miejscu serdecznie dziękuję Markowi, że zechciał się swoją wiedzą podzielić.

Oczywiście dziękuję również bardzo Piotrowi Moszczyńskiemu, który zechciał udostępnić swoje zdjęcia na potrzeby naszego portalu. Dzięki!

Bezpośredni link do galerii, zapraszam:
http://szczecinek.org/galeria/thumbnails.php?album=402" onclick="window.open(this.href);return false;

PS. Żałuję, że żaden z tych wierszy się nie zachował. W Szczecinie jest słynny napis: "Karola nie ma w domu talerzy bo dom talerzy bo dom talerzy jest zamknięty." powstał mniej więcej w tym samym czasie co wiersze w Szczecinku, do dzisiaj istnieje i jest regularnie konserwowany, stał się jak to się teraz modnie nazywa kultowy, a dyskusje kto? po co? o co chodzi? nie ustają po dziś dzień. :)
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Re: Zdjęcia Piotra Moszczyńskiego w galerii.

Post by bronx »

Galeria Piotra Moszczyńskiego została zaktualizowana o kolejne 16 zdjęć, głównie detale architektoniczne ale jest też parę perełek, m.in. samolot i czołg stojące kiedyś przy wojskowej bibliotece.
Post Reply