Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

User avatar
człowiek widmo
Posts: 738
Joined: 04 May 2005, 22:00

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Post by człowiek widmo »

Uroczystości w Szczecinku.
zolnierze_wykleci.jpg
zolnierze_wykleci.jpg (178.39 KiB) Viewed 14733 times
Bahnhofstraße
Immortal32
Posts: 62
Joined: 01 Dec 2007, 00:40

Re: Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Post by Immortal32 »

W Koszalinie całkiem nieźle to im wyszło:
http://www.gk24.pl/apps/pbcs.dll/articl ... /130309942" onclick="window.open(this.href);return false;
a w Szczecinku? 8)
User avatar
człowiek widmo
Posts: 738
Joined: 04 May 2005, 22:00

Re: Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Post by człowiek widmo »

W Szczecinku obchody zaplanowane są na niedzielę. Ich program znajdziesz na plakacie powyżej.
Bahnhofstraße
User avatar
człowiek widmo
Posts: 738
Joined: 04 May 2005, 22:00

Re: Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Post by człowiek widmo »

1.03.13
ak.jpg
ak.jpg (168.49 KiB) Viewed 14576 times
Bahnhofstraße
User avatar
człowiek widmo
Posts: 738
Joined: 04 May 2005, 22:00

Re: Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Post by człowiek widmo »

Relacja TV Gawex:

http://www.gawex.pl/wiadomosci/informac ... -WYKLETYCH" onclick="window.open(this.href);return false;
Bahnhofstraße
CEZAR
Posts: 264
Joined: 26 Jan 2008, 22:59
Location: od zawsze stąd

Re: Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Post by CEZAR »

ani słowa o organizatorach...... a na pierwszym planie oczywiście :...poseł!
zresztą nieczego wielkiego sie nie spodziewałem po ich relacji.
User avatar
człowiek widmo
Posts: 738
Joined: 04 May 2005, 22:00

Re: Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Post by człowiek widmo »

http://temat.net/aktualnosci/17276/Pomn ... m-Wykletym" onclick="window.open(this.href);return false;

Polecam komentarze pod artykułem. Na swój sposób "pouczające"...
Bahnhofstraße
Tomisław
Posts: 214
Joined: 21 Aug 2007, 20:01
Location: Szczecinek, Poznań

Re: Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Post by Tomisław »

człowiek widmo wrote:Polecam komentarze pod artykułem. Na swój sposób "pouczające"...
Każdy ma prawo do wyrażania własnych opinii, nawet tak bezmyślnych jak czyniono to pod artykułem w "Temacie".

Nie zmienia to faktu, że idea powstania tablicy upamiętniającej walkę leśnych oddziałów zbrojnych jest po prostu słuszna. Stanowią one część historii, którą w mojej ocenie należy symbolicznie upamiętnić, m.in. z uwagi na fakt, że była ona przez wiele lat pomijana i zakłamywana w oficjalnym przekazie.
User avatar
Drahim
Posts: 596
Joined: 12 Mar 2009, 19:46
Location: kiedyś koło Gazowni

Re: Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Post by Drahim »

Idea słuszna - wykonanie nie bardzo.
Co to za armia europejska zmierzała z Wilna do Szczecinka ... to nie wiem.
Nie rozumiem też akcji sprzedawania 'cegiełek' wśród emerytów i dziatwy szkolnej :twisted:
Tomisław
Posts: 214
Joined: 21 Aug 2007, 20:01
Location: Szczecinek, Poznań

Re: Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Post by Tomisław »

"Europejska Armia Podziemna" (m.in. Janusz Michniowski vel Opolski, Bronisław Lisiecki, Władysław Moczulski) była organizacją zbrojną walczącą w rejonie szczecineckim w latach 1948-1949.

Był to jeszcze czas, kiedy ufano, iż rozstrzygnięcia dokonane w salonach politycznych Europy Zachodniej wpłyną na los państwa polskiego i wybuchnie kolejny konflikt- tzw. III wojna światowa, tym razem z Sowietami. Tak się jednak nie stało...
User avatar
człowiek widmo
Posts: 738
Joined: 04 May 2005, 22:00

Re: Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Post by człowiek widmo »

Wszystko wskazuje na to, że przy okazji tegorocznych obchodów w Szczecinku, tablica upamiętniająca Żołnierzy Wyklętych zostanie odsłonięta. Mimo pewnych perypetii i "oporu materii" sprawa powinna znaleźć swój szczęśliwy finał.

Więcej szczegółów na temat lokalizacji kamienia z tablicą pamiątkową zdradzi Wam jeden z użytkowników, który jest bezpośrednio zaangażowany w uhonorowanie leśnych oddziałów, ja nie czuję się upoważniony. :wink:

"Armio Wyklęta, Szczecinek o Was pamięta!"
Bahnhofstraße
User avatar
urodzony_białym
Posts: 115
Joined: 17 Dec 2006, 10:24
Location: całe życie Szczecinek
Contact:

Re: Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Post by urodzony_białym »

Niejako wywołany do tablicy - wypowiem się, choć potrzebowałem wziąć kilka głębokich wdechów...
W moim kochanym kraju nigdy nie przestanie mnie dziwić, że najwięcej uwag mają Ci, którzy nic nie robią.
Zacznę od kwestii wymienionych na tablicy organizacji:
- BOA, EAP, AL - wszystkie trzy nazwy przewinęły się w studiowanych przez nas dość wnikliwie akrach IPN. Najlepszym przykładem członka BOA jest żyjący do dziś Pan Kazimierz Pieńkowski. Żyjącą przedstawicielką Europejskiej Armii Podziemnej jest Pani Maria Sosnowska. Członkowie AL działali mniej widowiskowo (akcje ulotkowe, logistyka, mieszkania), faktem jest, że należało nazwę tą wymienić.
Wydaje mi się, że cały napis oddaje hołd również tym, którzy z nazwy, czy nazwiska nie zostali wymienieni.

Co do cegiełek.
Wierzę, że łatwo jest pośmiać się pod nosem. Dużo trudniej jest zdobyć kasę na takie przedsięwzięcie, czy poświęcić niemal rok życia na działanie. Jeśli nie chcesz pomóc, to choć nie przeszkadzaj, a już na pewno - nie krytykuj.
Pieniądze okazały się spore i w jakiś sposób zebrać je musimy. I co to za tekst o młodzieży i osobach starszych?
Cegiełkę może kupić każdy. Nawet Ty Drahim - do czego z resztą zachęcam.

Co do odsłonięcia tablicy...
Udało się nam "dostać" lokalizację. Uwierzcie - nie było łatwo.
Wczoraj działałem w związku z tym cały dzień, dziś wciąż pracuję, jutro również będę dogrywał szczegóły.
Od poniedziałku prace w miejscu ustawienia tablicy (kamień z tablicą).
Jeśli ktoś ma ochotę pomóc, to zapraszam :)
**************************************
Bóg mi powierzył honor Polaka...
Bogu go tylko oddam!
User avatar
robot humano
Posts: 1047
Joined: 09 Oct 2006, 11:18

Re: Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Post by robot humano »

urodzony_białym wrote:Niejako wywołany do tablicy - wypowiem się, choć potrzebowałem wziąć kilka głębokich wdechów...
W moim kochanym kraju nigdy nie przestanie mnie dziwić, że najwięcej uwag mają Ci, którzy nic nie robią.
A, mnie dziwi, że ktoś realizuje "zaangażowaną" sprawę to natychmiast oczekuje stuprocentowego poparcia i owacji na stojąco. Jak się sprząta park to sprawa jasna - wszyscy za. A jak się stawia pomnik to już może być różnie i nie powino to nikogo dziwić.
urodzony_białym wrote:Wierzę, że łatwo jest pośmiać się pod nosem. Dużo trudniej jest zdobyć kasę na takie przedsięwzięcie, czy poświęcić niemal rok życia na działanie. Jeśli nie chcesz pomóc, to choć nie przeszkadzaj, a już na pewno - nie krytykuj.
A to niby dlaczego? Bo "słuszna sprawa" i wszyscy powinni klaskać? Szkoła nie jest miejscem do przeprowadzania zbiórek pieniędzy na pomniki. Ktoś kto ma 17 lat potrafi doskonale odróżnić porządną alpagę od podłej, ale do ocen jakichkolwiek (nie piszę tu o tych upamiętnianych Twoją tablicą) postaci historycznych musi jeszcze dojrzeć.
User avatar
urodzony_białym
Posts: 115
Joined: 17 Dec 2006, 10:24
Location: całe życie Szczecinek
Contact:

Re: Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Post by urodzony_białym »

Masz rację Robot.
Wszystko nerwy i zmęczenie.
Wybaczcie.

Nie zgadzam się jednak co do szkół.
Wszystko jest całkowicie dobrowolne. Nikt nikogo nie zmusza do kupienia cegiełki.
Trafiły one jeszcze w wiele różnych miejsc, więc nie widze powodu do biadolenia, że wyciągamy kasę od młodzieży...
**************************************
Bóg mi powierzył honor Polaka...
Bogu go tylko oddam!
User avatar
urodzony_białym
Posts: 115
Joined: 17 Dec 2006, 10:24
Location: całe życie Szczecinek
Contact:

Re: Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Post by urodzony_białym »

Przyszedł czas na tegoroczne obchody:

Już w najbliższą niedzielę, 2 marca 2014 po raz kolejny uczcimy w Szczecinku pamięć "Żołnierzy Wyklętych". To także kolejna okazja, aby oddać hołd tym żyjącym: Pani Marii Sosnowskiej oraz Panu Kazimierzowi Pieńkowskiemu, którzy jak co roku zaszczycą nas swoją obecnością.

Plan obchodów:
16:00 Msza w kościele "Mariackim"
17:00 Odsłonięcie tablicy upamiętniającej bohaterów podziemia antykomunistycznego - uroczystość odbędzie się na skrzyżowaniu ulic Szkolnej oraz 1 Maja (obok Muzeum Regionalnego)
17:30 Referat "Europejska Armia Podziemna w Szczecinku - zarys problemu" wygłosi prokurator Instytutu Pamięci Narodowej, Pan Krzysztof Bukowski. Wykład odbędzie się w Muzeum Regionalnym.

Podczas uroczystości sprzedawane będą cegiełki, na pokrycie kosztów odsłanianej tablicy. Każdy, kto będzie chciał dołożyć się do tej inicjatywy - będzie miał taką okazję.

Zapraszamy serdecznie wszystkich mieszkańców Ziemi Szczecineckiej!
2014 plakat.jpg
(404.16 KiB) Downloaded 6463 times
**************************************
Bóg mi powierzył honor Polaka...
Bogu go tylko oddam!
Post Reply