AKCJA: MŁODZIEŻ OPIEKUJE SIE ZABYTKAMI

helenka
Posts: 2
Joined: 03 Aug 2007, 15:57

AKCJA: MŁODZIEŻ OPIEKUJE SIE ZABYTKAMI

Post by helenka »

Witajcie miłośnicy historii naszego miasta! :) Jestem początkującym nauczycielem historii w szczecineckiej szkole ponadgimnazjalnej. Chciałabym zachęcić naszą młodzież do aktywnego poznawania historii, w związku z tym postanowiłam stworzyć koło historyczne i wziąć udział w projekcie zrealizowanym przez Centrum Edukacji Obywatelskiej "Ślady Przeszłości". W ramach programu młodzi ludzie podejmują różnego rodzaju działania artystyczne i edukacyjne, skierowane do rówieśników oraz dorosłych współmieszkańców miejscowości i regionu.
Musimy opracować projekt renowacji wybranego zabytku, opracować informacje na jego temat i umieścić je w miejscu publicznym a także przygotować wycieczkę dla innych szkół itd.
Mam w związku z tym do Was pytanie: który z zabytków nadaje sie najlepiej do takiej "adopcji" przez uczniów? Czy macie jakieś propozycje? Proszę o szybki kontakt, ponieważ 30 listopada musimy zgłosić swój udział w programie.
Z góry dziękuję za pomoc!
Pozdrawiam.
User avatar
bronx
Site Admin
Posts: 5469
Joined: 25 Feb 2005, 10:18
Location: Nstn in Pomm.
Contact:

Post by bronx »

Na wstępie chciałbym pogratulować. Pogratulować tego, że Ci się chce i robisz to wszystko. Brawo.

Myśle, że w takim projekcie dobrze by było wybrać obiekty które są własnością miejską z uwagi na chyba łatwiejsze dogadanie się np. w sprawie zwiedzania takiego obiektu z miastem niż inwestorem prywatnym. Tak mi się wydaje, ale może jest inaczej. W takim przypdaku proponował bym albo wieże św. Mikołaja albo połudiowe skrzydło zamku, w tym drugim przypadku duże pole do popisu było by w temacie renowacja.
Nie wiem na ile te projekty renowacji miały by być wykorzystane, czy bardziej na zasadzie sztuki dla sztuki, bo jak wiemy inwestor z mocnym poparciem magistratu do renowacji i przebudowy wieży św. Mikołaja oraz okolicy już się zabiera w tym układzie praca uczniów była by czysto teoretyczna, co nie znaczy że bezcelowa.
Z budowli będacych w rękach prywatnych proponowałbym wieże ciśnień, może młode umysły ofiarowały by społeczeństwo jakiś pomysł na jej sensowne zagospodarowanie oprócz oczywistych pomysłów typu restauracja czy wieża widokowa.
W Szczecinku uwagi wymagała by wieża Bismarcka, miasto troche kroków poczyniło ostatnio, ale potencjał w tym miejscu jest jeszcze moim zdaniem spory i można zrobić dużo, dużo więcej.
Dość wdzięcznym tematem mógłby być nasz dworzec kolejowy, budynek okazały, bardzo istotny dla rozwoju miasta, a dzisiaj troche zaniedbany i tylko w pewnej części wykorzystywany, też warto przemyśleć.

A może poprostu jakaś jedna okazała kamienica mieszkalna?
User avatar
gruntos
Posts: 101
Joined: 29 Dec 2006, 22:04

Post by gruntos »

Wieża ciśnień to pole do popisu. Nie wiem czy mieściłoby się to w obszarze projektu, ale proponowałbym oczyszczenie któregoś z licznych schronów bojowych w obrębie jeziora Trzesiecko i pomysł na mały skansen historyczny z transzejami okopami, kamuflażem itp. Nie wiem na ile dzieciaki interesują się taką tematyką oczywiście, może chłopcy bardziej:)
Można też, jak wspomniał Bronx wziąć na warsztat którąś z secesyjnych kamienic w centrum.
"Wytrwałym Zwycięstwo"
GIZIO

Post by GIZIO »

Serwo

Wieża ciśnień to strzał w"DZIESIĄTKĘ".Po pierwsze-naprawdę wymaga jak najszybszego remontu.Po drugie-jest to drugi co do wielkości budynek w naszym mieście.Po trzecie-to też wizytówka naszego miasta,często fotografowana przez przyjezdnych. Po czwarte-osobiście czuję wielki sentyment do tego obiektu.Jaki jest stan wieży,to każdy mieszkaniec wie najlepiej i widzi. :cry: :cry: .A więc twardo obstaje przy wieży ciśnień przy ul.Lipowa i gorąco namawiam. Pozdro. 8)
User avatar
urodzony_białym
Posts: 115
Joined: 17 Dec 2006, 10:24
Location: całe życie Szczecinek
Contact:

Post by urodzony_białym »

No tak, ale czy nei bez znaczenia jest fakt, że jest w rękach prywatnych i właścicielka wykłada na nią przysłowiową laskę??
**************************************
Bóg mi powierzył honor Polaka...
Bogu go tylko oddam!
User avatar
urodzony_białym
Posts: 115
Joined: 17 Dec 2006, 10:24
Location: całe życie Szczecinek
Contact:

Post by urodzony_białym »

HELENKA - odbierz wiadomość prywatną, albo skontaktuj się ze mną.
GG - 8404615
lub 508-119-609
**************************************
Bóg mi powierzył honor Polaka...
Bogu go tylko oddam!
User avatar
robot humano
Posts: 1047
Joined: 09 Oct 2006, 11:18

Post by robot humano »

"No tak, ale czy nei bez znaczenia jest fakt, że jest w rękach prywatnych i właścicielka wykłada na nią przysłowiową laskę??"

Miriam?
GIZIO

Post by GIZIO »

Zabić właściciela i koniec temata. :twisted: :twisted: :twisted: Podejmuje się tego zadania. :lol: :lol: :wink: Pozdro. 8)
User avatar
robot humano
Posts: 1047
Joined: 09 Oct 2006, 11:18

Post by robot humano »

Przy okazji przypomnę temat wieży strażackiej bo choć w centrumie stoi to wszyscy pod hasłem wieża dopisują : wodociągowa.
GIZIO

Post by GIZIO »

MŁODŹI RATUJCIE WASZE ZABYTKI,BO TO JEST WASZE DŹIEDŹICTWO.Giźio. 8)
User avatar
człowiek widmo
Posts: 738
Joined: 04 May 2005, 22:00

Post by człowiek widmo »

robot humano wrote:Przy okazji przypomnę temat wieży strażackiej bo choć w centrumie stoi to wszyscy pod hasłem wieża dopisują : wodociągowa.
I to jest jedyna słuszna koncepcja!
Centrum miasta, bardzo charakterystyczna budowla, a stan opłakany.
Może ktoś napisać jaka jest forma własności i co wieża ma robić w przestrzennym planie zagospodarowania?
helenka
Posts: 2
Joined: 03 Aug 2007, 15:57

Post by helenka »

Dziękuję za tak szybki odzew! Wieża ciśnień to naprawdę fajny pomysł ale odpada ze względu na prywatnego właściciela. :(
Całe szczęście, że można ruszyć z projektem także w drugiej turze: 31. 03 08. Poczekamy więc i zobaczymy, który obiekt nadaje sie najlepiej..
A może uczniowie mają jakieś pomysły?
Chyba lepiej, że zaczniemy pracę dopiero na wiosnę. mamy więcej czasu na zastanowienie i zadbanie o szczegóły. Poza tym muszę dobrze sama się przygotować i poczytać trochę więcej informacji na temat historii naszej "metropolii". :)
Jeżeli macie pomysły oraz fajne publikacje na ten temat , proszę o kontakt.
pozdrawiam,
helenka
User avatar
ziom
Posts: 1431
Joined: 11 Dec 2006, 19:29
Location: z dworca

Post by ziom »

Propozycje bardzo odwazne, ale czy nie ponad sily mlodych ludzi? Nie wiem o jakim profilu jesz szkola, w ktorej uczysz, ale moja propozycja jest o wiele skromniejsza niz moich forumowych przyjaciol.

Moja propozycja, to rekonstrukcja pawilonu na Bourdoshügel- kopcu na terenie bylej szkoly kolejowej. Wlascicielem terenu jest, o ile sie nie myle, Kronspan, dla ktorego wspomaganie takiej inicjatywy moze byc pozytywnym PR. Sam projekt i wykonanie nie powinny przkraczac mozliwosci uczniow, za dokumentacja i materialami zrodlowymi trzeba troche pochodzic, ale rzecz jest do zrobienia.
A przy odrobinie inwencji mozna w to wciagnac jako sponsora wlasciciela terenu.

Pozdrawiam
Stach
Posts: 3717
Joined: 28 Jan 2007, 23:31

Post by Stach »

Świetny pomysł! To bardzo ładny punkt widokowy. Bywałem tam wielokrotnie, ostatni raz - gdy rozbierano budynek kolejówki (nawiasem mówiąc, bardzo ciekawy architektonicznie i zaskakująco dobrze wkomponowany w otoczenie!). Później niestety teren został ogrodzony przez Kronospan. Zresztą, o ile mi wiadomo, złamano przepisy, ponieważ brzeg jeziora zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem powinien być ogólnodostępny dla obywateli.

Może Krono wykona ładny gest wobec mieszkańców i turystów, umożliwiając im wejście na wzgórze?
GIZIO

Post by GIZIO »

Serwo

Stach 100% racji co do dostępu do jeziora,ale w tym kołchozie jest wszystko możliwe.Przykład to obszar (złodziejowa) koło Trzesieki gdzie badylarze :twisted: :twisted:ogrodzili prawie cały brzeg Jeziora Trzesieckiego.No cóż hołota ma jeszcze pare metrów brzegu.Dźiwi mnie tylko bezradność wędkarzy Szzczecineckich ,którzy się na to godzą.I z tym optymistycznym akcentem.Pozdro. 8)
Post Reply